България изпрати заявления за вписване на „Българско кисело мляко“ и „Българско бяло саламурено сирене“ като Защитени наименования за произход (ЗНП) в Европейския регистър на защитените наименования за произход и защитените географски указания на земеделски продукти и храни, информират от Министерството на земеделието (МЗХГ). 

Внимание, фермери, важни срокове през февруари!

Кандидатурите са подадени от сдружение „Български традиционни млечни продукти”, уточняват от ведомството, след като са преминали преглед и оценка на национално ниво. Предстои Европейската комисия (ЕК) да стартира процедура по проучване на документацията, която трябва да отнеме не повече от шест месеца.  Ако този срок се надхвърли, Комисията писмено трябва да посочи причините за това. 

“Освен преглед и изпращане на коментари и бележки от страна на ЕК за отразяване до България, право на възражение по процедурата ще имат както държавите членки на Европейския съюз, така и трети страни. При липса на такова, наименованията ще бъдат вписани в Европейския регистър”, обясняват от МЗХГ.

Ако процедурата е успешна, тя ще осигури по-добри доходи на производителите, съобразно качествата на тези продукти. Ще бъде постигната и единна закрила на наименованията като право на интелектуална собственост на територията на ЕС и защита от неправомерна употреба и имитация. 

“С правото на употреба на европейските знаци за качество върху български продукти се цели защита на интересите на производителя срещу нелоялна конкуренция и злоупотреба. Продуктите със защитени географски означения могат да бъдат включвани и в споразумения между ЕС и трети страни за взаимно признаване, сътрудничество и закрила в областта на географските означения. Това подобрява конкурентостта и достъпа на български продукти до нови пазари, заявяват от Земеделското министерство.

Данните сочат, че към момента страната ни има вписани в Европейския регистър на защитените географски указания  “Горнооряховски суджук” и „Българското розово масло", както и пет храни с традиционно специфичен характер – „Филе Елена”, „Луканка Панагюрска”, „Роле Трапезица”, “Кайсерован врат Тракия” и „Пастърма говежда“. Те са вписани в Европейския регистър на храните с традиционно специфичен характер.

„Странджански манов мед“/ „Манов мед от Странджа“ бе първият български продукт със Защитено наименование за произход. По отношение на вината на европейско ниво са регистрирани 54 български вина – 52 със Защитено наименование за произход и 2 със Защитено географско указание.