Земеделие без напояване е загубено, особено при тези климатични условия. Като всички земеделски култури, и за тютюнопроизводството е необходимо напояване, но това могат да си го позволят и приложат по-големите тютюнопроизводители, средните земеделски стопанства, които разполагат с площи от 50 дка нагоре, коментира за Агри.БГ Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ 2010) сушата, при която работеха производителите на тютюн през 2024 г.

По думите му малките стопанства не инвестират в системи за напояване, защото нямат възможност да си върнат бързо похарчените средства, затова и едва под 10% от площите с тютюн у нас се поливат. 

В България сме популярни с това, че средното стопанство на тютюнопроизводител е 10 дка. С 10 дка стопанство няма как тепърва да се приложат програми за напояване, да се създават поливни площи и полета, то е нерентабилно, но без напояване като всички други земеделски култури и тютюнопроизводството е обречено на сушата, която влияе пагубно чрез ниските добиви.

Това е унищожително за земеделските стопани. Като инструмент през последните 10-12 години за справяне със сушата и като иновации в сектора заедно с търговските оператори, с фирмите, които набавят семената в сектора, дори и с Института по тютюна и тютюневите изделия, правим така, че българските тютюнопроизводители да работят с модерни, адаптивни, приспособими към климатичните промени сортове тютюн, да са търсени на вътрешният и външния пазар, и да бъдат и продаваеми и конвертируеми”, обобщи Филев. 

Като непродоволствен сектор Тютюн не е допустим за финансиране създаването на организации на производителите, които могат да доведат до сдружаване и окрупняване на площите. 

Тютюнопроизводителите не получава европейско финансиране, така че каквито и мерки да предприемем, каквото и да съветваме нашите тютюнопроизводители, остава единствено продажна цена на тютюна, да могат да си предават уменията и добрите земеделски практики на поколенията.

Като представители на бранша ние членуваме в много международни организации и там заедно с нашите партньори и колеги от други държави търсим решения за иновации в сектора, за работа с адаптивни и модерни сортове тютюн, за постигане равнопоставеност на сектора като финансиране на другите браншове от ЕС и търсим директна комуникация с търговците, които да изкупуват директно тютюна от земеделските производители, а не чрез посредници”, категоричен бе Цветан Филев.