Земеделски производители призовават за спешни мерки за намаляване на бюрократичните процедури и по-достъпни инвестиции в сондажи, необходими за поливни нужди. Становище по темата изпращат от Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) до земеделския министър Георги Тахов, както и до министъра на околната среда и водите Петър Димитров.

Четете още: Позиция: Спасението на земеделския сектор е в напояването

Според БАМ-Я, климатичните промени вече оказват сериозно негативно въздействие върху земеделието в България, което изисква адекватни действия от страна на правителството.

Безспорно е, че през последната година в различни региони на страната имаше кризи, свързани с водоснабдяването. Въпреки предупрежденията, отправени на Консултативния съвет по хидромелиорации през февруари, последвалите водни дефицити и режимите на поливане потвърдиха опасенията на производителите. Проблеми с доставката на вода възникнаха както в Североизточна, така и в Южна България, където поливни нужди не бяха удовлетворени, въпреки съществуването на Напоителни системи ЕАД.

Производителите подчертават, че само 3% от обработваемите площи и 1/3 от поливните площи за плодове и зеленчуци попадат в обхвата на Напоителни системи. Това оставя голям процент от стопанствата без достъп до необходимите водни ресурси, особено тези, които се нуждаят от вода извън работния сезон на Напоителни системи. За оранжерийното производство, трайните насаждения, лозята, оросителните системи и ранното напояване на ягодоплодни култури, водата е нужна през критичните месеци, когато дружеството не функционира.

От БАМ-Я настояват за премахване на абсурдни регулации, които ограничават издаването на разрешителни за водовземане в райони с мрежа на Напоителни системи. Те критикуват и сложната процедура за издаване на такива разрешителни, свързана с множество административни препятствия между различни ведомства. Например, условието първо да се прави „проучвателен“ сондаж, който впоследствие да се зарине, преди да бъде направен окончателният сондаж. По думите на фермерите това е изключително скъпо и ненужно. 

Предложението на БАМ-Я включва издаване на разрешителни за водовземане чрез „едно гише“, за да се намали административната тежест и да се избегнат корупционни практики. Оттам подчертават необходимостта от сътрудничество между Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Министерството на земеделието и храните в полза на фермерите. Освен това, фермерите настояват за по-сериозен контрол върху незаконните сондажи, които са широко разпространени, но рядко санкционирани.

Предлага се създаване на Национален фонд „Хидромелиорации“, който да управлява водните ресурси в страната, като водните тела бъдат свързани в единна система, подобно на електроенергийната мрежа. Така водните запаси биха могли да се използват по-ефективно както за питейни, така и за селскостопански нужди. Това ще позволи да се управляват водните нива и работата на ВЕЦ-овете по по-рационален начин, осигурявайки необходимите водни количества за напояване.

В допълнение от БАМ-Я предлагат създаването на стратегически план за поливното земеделие, който да отчита промените в климата и заплахите за продоволствената сигурност на страната. Те призовават за съвместни действия между МОСВ, МЗХ и Министерството на енергетиката, както и за активни мерки от страна на ресорните министри за подобряване на поливното земеделие.

Не на последно място организацията предлага включването на инвестициите в сондажи като допустим разход по инвестиционните схеми 4.1 и  4.2 за следващия прием.