Няма как преходният период от две години да не донесе нови правила и изисквания. Част от тях са свързани с мярка 10 „Агроекология и климат“ от ПРСР, които са заложени в проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 7 от 2015 г. за нейното прилагане.

Преходният период за агроекология и био: Какви са идеите за мерките?

Проектодокументът е публикуван за обществено обсъждане до 18 февруари, а от Министерството на земеделието мотивират промените с нуждата от синхронизиране с европейското законодателство и ефективно управление на финансовите средства.

Дава се възможност за ежегодно удължаване на ангажиментите, изпълнявани през 2020 г., но не по-късно от 2022 г.

Възстановяване и поддържане на земите с висока природна стойност

Нови ангажименти през 2021 г. се предлага да се изпълняват за срок от една година.

В случай че са изключени площи от обхвата на мярката поради влезли в сила заповеди за обявяване на зони по Натура 2000, ангажиментът да продължи да се изпълнява с останалите площи. А когато всички площи са включени в зони по Натура 2000 и ангажиментът се прекрати, да не се изисква възстановяване на полученото подпомагане или да бъде продължен ангажиментът по дейности за паша само с площи от ангажимента, които не са изключени от обхвата. 

Изчислени са и нови нива на подпомагане, които ще се прилагат за Кампания 2021 и след нея. Те са гласувани от членовете на Комитета по наблюдение на ПРСР, но в момента се чака одобрението им от ЕК.

Опазване на застрашени от изчезване местни породи, важни за селското стопанство

Предложението и тук е новите ангажименти през 2021 г. да се изпълняват за срок от една година.

Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство 

Предвиден е по-кратък период от две години за изпълнение на нови ангажименти за дейности от направлението, като продължителността на ангажимента може да бъде от 1 до 3 години. 

Контрол на почвената ерозия

Тук също се готви по-кратък период от две години за нови ангажименти, като продължителността на ангажимента може да бъде от 1 до 3 години. 

Въведени са нови допустими разходи за: 

•    Противоерозионни мероприятия в лозя и трайни насаждения чрез затревяване на междуредията на лозята и трайните насаждения, поддържане на нисък тревостой на междуредовото затревяване и вътрешноредово окопаване на насажденията, както и прокарване и поддържане на оттокоотвеждащи бразди напречно на склона;
•    Противоерозионни мероприятия в обработваеми земи за създаване и поддържане на буферни ивици с медоносна тревна растителност и поясно редуване на окопни със слята повърхност култури перпендикулярно на склона.

Изисква се документ при закупуване на тревните смески и семена на медоносни растения, когато се прави затревяване или буферни ивици с медоносни растителност. 

Традиционни практики за сезонна паша (пасторализъм)

Добавят се изисквания, съгласно които животните са придружавани от пастир (гледач), ако не присъства земеделският стопанин. А в случай че кучета придружават стадото, те трябва да имат спъвачки.

За финал от земеделското министерство обясняват, че очакват с проекта на наредба да бъде дадена по-голяма информираност на стопаните за дейностите и направленията по мярка 10. Съответно някои идват с нови нива на подпомагане в преходния период 2021 – 2022 г., без да се уточнява кои и с колко.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg