Все още сме в процес на пълно прилагане на настоящата Обща селскостопанска политика (ОСП), но междувременно работим по нейното опростяване. Това заяви Михаил Димитру от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия пред журналисти от 30 държави, включително и представител на Агри.БГ.
Четете още: Директните плащания остават, но ще бъдат по-целенасочени
„Тази седмица ще представим първия пакет от предложения за опростяване на ОСП, а вторият ще последва през втората половина на годината и ще обхване европейското законодателство в областта на здравеопазването, хуманното отношение към животните, пестицидите, околната среда, климата.“
Той подчерта, че се работи върху изготвянето на нов пакет от мерки за намаляване на административната тежест.
„Стремим се към система за контрол, която да бъде опростена доколкото е възможно – така че земеделецът да бъде проверяван не повече от веднъж годишно, ако това е приложимо. Това е нашата цел“, поясни Димитру.
Той даде за пример френската концепция за „една проверка годишно на стопанство“, която се приема като принцип, макар и не винаги приложим.
„Ако фермер е поел ангажимент по някоя екосхема например, изискваща посещение на място в определен момент, този принцип няма да може да се спазва навсякъде. Но това е посоката, в която искаме да вървим“, добави той.
Организацията на контролната дейност остава в правомощията на държавите членки, но Европейската комисия призовава те да се стремят към по-добро координиране и ограничаване на броя на проверките.
„Това може да бъде постигнато както чрез промени в европейското законодателство, така и чрез по-добро прилагане на национално и регионално ниво“, каза още Димитру. „Опростяването не е едностранна отговорност – това е съвместен ангажимент между Европейската комисия и държавите членки.“
Той подчерта значението на дигитализацията и използването на съвременни технологии като инструмент за намаляване на физическите проверки.
„Разполагаме с инструменти, като Интегрираната административна и контролна система (IAX), геопространственото сравнение и сателитния мониторинг. Всеки път, когато можем да извършим проверка дистанционно, без физическо присъствие на място, трябва да се възползваме. Това със сигурност ще залегне в нашите бъдещи предложения“, завърши Михаил Димитру.

0 КОМЕНТАРА