Дни след като станаха достъпни за земеделските производители резултатите от Системата за мониторинг на площ за Кампания 2024 от Българската асоциация Биопродукти сигнализираха пред Агри.БГ, че въпреки че системата се прилага за втора година у нас, недостатъци не липсват. 

Системата се прилага за втора поредна година, а през изминалата година бяхме свидетели на сериозни казуси и проблеми, дължащи се на неразбиране на механизмите за действие по оспорване на резултатите и оттегляне на площи от страна на земеделските производители.

Бяхме свидетели първоначално на наддеклариране на цели биоземеделски стопанства заради незначителни площи, разчетени като „площи с постоянен характер“.

По-късно този проблем беше разрешен вследствие на добър диалог между браншовите организации, Държавен Фонд Земеделие и Министерство на земеделието и храните, а също така бяха предприети законодателни промени, за да не се повтарят през 2024 година подобни случаи”, пишат те в писмо до ДФЗ и агроминистерството. 

От всичко това обаче, земеделските производители запомниха, че задължително трябва да реагират на мониторинга, както и че когато става дума за малки площи, по-добрият вариант е да ги оттеглят, отколкото да рискуват да им бъде счетен целият парцел за наддеклариран. 

По мнението на браншовиците е нужна допълнителна разяснителна кампания относно промените в механизмите на действие на Системата за мониторинг на площ, оспорването на резултатите от нея, евентуалното оттегляне на парцели и последствията за земеделския производител съгласно изменената нормативна уредба.

Неприятната изненада от резултатите от тазгодишния мониторинг е, че като „площи с постоянен характер“ са идентифицирани много повече земеделски земи.

Според информацията, която получаваме от нашите членове - в много случаи се касае за обработвани, засети и реколтирани площи.

Има случаи в които системата е отчела „Поддържане/дейност в 03“ и/или „Наличие на декларирана вегетационна група култури култура“ - код ЗЕЛЕН, (което според легендата означава наличие на доказателства за съответствие с декларираните данни), и въпреки това значителни части от парцела „светят“ в слой „Площи с постоянен, характер“ и съответно фигурират в тази колона с „ДА“.

Има и случаи с парцели, които са проверявани във връзка със заявления по различни държавни помощи или по проекти по подмярка 4.1, одобрени и платени, които сега са идентифицирани като „Площи с постоянен характер“ изцяло”, казва биопроизводителите. 

 

Земеделските производители са изключително притеснени и раздвоени по отношение на действията, които следва да предприемат, тъй като голямата част от тях са поели петгодишни ангажименти по мярката „Биологично земеделие“ и евентуално оттегляне на парцели или части от тях, ще доведе до намаляване на ангажимента, а ако тези площи са над 10% - до отпадане на целия ангажимент.

Затова от Българска асоциация Биопродукти настояват за отговори на ред въпроси от страна на администрацията, за да могат да бъдат решени тези казуси. 
От асоциацията питат как ще се извършат допълнителни проверки на оспорваните площи, как точно ще се изчислява санкцията, как ще се подават доказателства и ще има ли допълнителни проверки за площите, които бъдат оспорвани. 
 

Албена Симеонова, председател на асоциацията, заяви пред Агри.БГ стопаните да не бързат да оттеглят заявените площи, защото очакват адекватна реакция от администрацията преди да изтече срокът за възражения относно мониторинга на площите - 20 ноември.