На 9 май в Посетителски-информационен център - Благоевград ще се проведе среща между представители на Национален парк "Рила“ и ползватели на пасища в парка, съобщават от държавната структура. Събитието е част от процедурата по обявяване на проект на Годишен план за паша на домашни животни и ползване на сено на територията на Национален парк „Рила“ през 2025 г., става ясно от обявата, публикувана на страницата му. 

Четете още: Възелът с пашата в природните паркове - няма кой да го разплете

 

В дискусията ще се включат и стопаните на „Дивата ферма“, които през 2024 г. не получиха разрешение да качат в планината стадото си на паша, научи Агри.БГ.

През миналата година в стопанството на Благовеста и Николай Василиеви е имало точно 2 000 месодайни говеда, а към 1 март 2025 г. са били 900, като в момента бройката се увеличава с новородените телета и вероятно ще достигне 1100. Половината животните от „Дивата ферма“ към момента вече са ликвидирани принудително, защото няма пасища за тях.

„Изколихме телетата малки, без да са достигнали възраст за кланица. Много животни се изгубиха, вероятно някои са откраднати, защото се разпиляха по пасищата, на които нямаше храна и напуснаха района. Освен това продадохме животни, които са слаби и нямаше да изкарат зимата пак поради липса на паша през лятото. Ликвидирахме доста животни, за които не беше планувано“, коментира за Агри.БГ Николай Василиев. 

Все още в стопанството има на склад месо в буркани, но като цяло пазарът е поел успешно доста голяма част от продукцията, но тя е била наполовина като обем, тъй като под ножа са минали говеда, които не са били готови за кланици. 
„Ако си колехме животните нормално, започвайки преди Нова година, продукцията щеше да е двойна“, сподели още той. 

В края на юли м.г. обаче семейството е разбрало, че няма да има достъп до пасища и започнало намаляването на поголовието. 

Николай Василиев: През тази година няма да има субсидии и се надяваме да няма наплив към пасищата. Ние несправедливо отново сме оставени на последните места в класацията, защото през миналата година ни дадоха разрешително да качим 30 животни, от което ние не се възползвахме, няма какво да правим там с тях, при положение, че имаме нужда да пашуваме в Рила 1850 животни. 15 години даваха разрешителни за паша на виртуални животни, които въобще не се качваха, и това не беше проблем досега. Години наред едни и същи хора дори нямаха животни, но получаваха разрешителни.

 


Заради актове също имат санкция, но животновъдът се чуди кой може да бъде на първо място в тази ситуация, при положение че няма желаещи. Няма субсидии – няма мераклии за паша

„На обсъждането в петък ще стане ясно кои животновъди ще бъдат допуснати да качат горе стоката си. Ние искаме да бъдем сред тях въпреки високата такса, тъй като нямаме избор. Тази паша ни трябва. Дори с наполовина животни, ние пак не можем да изкараме само тук и трябва да унищожим животните още наполовина“, казва още той. 

През миналата година от „Дивата ферма“ са купили много фуражи и сено, но сметката съвсем не излиза, ако нямаш истинска паша. А и годините стават все по-сушави и на пасищата край село Горно поле, където е стопанството им, няма нищо. 

Засега Ники и Бети получават подкрепа само на думи, но на дела нищо не се случва. Според него през миналата година за 700 виртуални крави някои са получили едни пари, но от тази година такива средства няма да има и би трябвало да ги оставят да си гледат животните както е било преди субсидията и да си върви работата. 

През 2008 г. таксата е била 1.50 лв. на крава с теле, сега е 50 лева на крава с теле. Сумата се дължи за целия сезон, който продължава 3 месеца, но Василиев смята, че почти няма кой да плати тези големи пари. 
През тази година клането ще започне още по-рано, ако фермата отново бъде стопирана да развива своята дейност, смята стопанинът. 
 

Подкрепете независимата журналистика