„През миналата стопанска година работихме без печалба и излязохме на нула. Година преди това пък повечето колеги завършихме на загуба, но се надяваме тази вече да сме на плюс. Вече чакаме добра жътва“, сподели за Агри.БГ Пламен Генчев, зърнопроизводител от Сливо поле. 

Радостина Жекова: Имаме шанс за приличен добив от пшеница

Все пак докато реколтата не влезе в складовете, е трудно да се предрича, смята зам.-председателят на Регионален съюз „Дунавско зърно“ – Русе . През 2024 г. падна градушка върху 2 000 дка от нивите на Генчев, преди това, докато все още е отглеждал рапица се наложило да разоре измръзнали полета. 

Пазарите остават най-голямото предизвикателство за родните зърнопроизводители, според него. Цената на пшеницата е паднала до 200 евро на килограм, но Генчев се надява отново да има ръст. 

В момента няма натиск на пазара от украинско зърно, но все още не е започнала жътвата, а старите количества бяха продадени, става ясно от думите му. Но тъй като има постоянна конкуренция между Украйна и Русия кой да продаде повече зърно, цената пада. А тази промяна не е само за двете воюващи държави, но и за всички в Черноморския басейн, включително и за нашата страна. 

Украинците обаче все още продават зърно в България, смята Пламен Генчев и се надява, че има държавни органи, които следят за спазването на квотите. 

„Гергьовския дъжд ни донесе 12 л/кв.м с лека градушка, после паднаха още 7 л/кв.м, а около 24 май се изваляха още 60 л/кв.м. Няколко дни валя бавно и спокойно, имаме малко нападали ечемици, но като цяло много сме доволни от валежите“, каза още фермерът. 

От големите априлски студове по житата има леки пригори по листата, но като цяло няма сериозни проблеми. 

В същото време обаче е имало масово нападение от листни въшки в нивите му. Срещали са се по 3-4 до 10 въшки на всеки клас, което е сериозно количество, но след подходящо пръскане проблемът е решен. Засега Генчев работи с пръскачки, но е ползвал и услугите на дрон. Недостатък на наземната пръскачка е, че се газят полетата – от 8% до 10%. 

Фермерът остава категоричен, че рапицата не е подходяща култура за него. В полетата си той отглежда пшеница, ечемик, слънчоглед, царевица и новата култура за него – фъстъци, които засега са заложени само на 100 дка. 

Надеждите си за добра година, стопанинът свързва и с факта, че царевицата му е поливна. 
 

Подкрепете независимата журналистика