Добивите от неполивната царевица в община Сливо поле са между 200 и 250 кг. При поливната царевица, на която са правени няколко поливки с пивоти  също няма добри резултати – прибират се около 700 кг от декар. Това съобщи за Агри.БГ Пламен Генчев, зам.-председател на Регионален съюз „Дунавско зърно“ - Русе. 

Сливите излизат от градините на 35 ст./кг, овощарите трупат огромни загуби

 

"От сушата и от голямите горещини растенията не са опрашени, независимо, че ние поливаме, дадохме маса пари за вода и пак няма добиви", споделя стопанинът. 

При слънчогледа ситуацията също не е розова – 130-170 кг от декар влизат в складовете. 

През миналата година, която също беше сушава, неполивната царевица е дала по 420 – 450 кг/дка, което не е хубав добив, но поне може да се говори за нулеви разходи. При поливните площи добивите от царевица са достигнали 1200 – 1300 кг/дка, които са нормални за тези екстремни условия. 

В подобна ситуация е и Станимир Станчев, който обработва около 9000 декара с различни култури. Той не помни толкова слаба година. Според него е нужна дългосрочна стратегия за напояването на земеделските площи в страната, съобщи dunavmost.com. 

В момента тече жътвата на царевицата, но при доста екстремни условия – нивите са пълни с елени и сърни. Подгонени от голямата суша и липсата на храна, дивите животни търсят спасение, стана ясно още от думите на Генчев, който обработва над 20 000 дка земеделски земи. 

„Много дивеч има при нас – сърни, кошути, елени, диви прасета, всичко, популацията е много голяма и е страшно. Всички влизаха в слънчогледа и царевицата където е зелено. Другите полета са жълти и празни, след жътвата през тази година не е поникнала самосевка. Големи поразии имаме от дивеча, няма компенсации и решение трудно може да се намери“, споделя още Пламен Генчев.

За да се спасят донякъде, стопаните избират осилести сортове пшеница. При пролетниците обаче няма такава опции и те най-много пострадват.

За разлика от царевицата и слънчогледа, тази година в Русенско има качествена реколта от пшеница, но цените са по-ниски от миналогодишните. 

При пшеницата търговията е започнала на 370 лв./т, но вече поевтинява и в началото на седмицата Пламен Генчев е реализирал хлебна пшеница на 340 лв./т от място. За царевицата в момента цената е колкото пшеницата – 340 лв./т.