В периода 7-11 април за съжаление се случи втора вълна от нахлуване на студен въздух, което нанесе огромни повреди на трайните насаждения на територията на почти цялата страна. Най-много са пострадали ранноцъфтящите костилкови видове, тъй като при тях вегетацията тръгва по-рано - череши, кайсии, праскови, сливи. Това каза Петър Кировски, директор на Дирекция “Растениевъдство” в Министерството на земеделието и храните за Агри.БГ.
“Ситуацията е небивала до момента. Аз нямам спомен през последните 6 години да е имало такова масово измръзване. Не навсякъде е едно и също, но картината е притеснителна”, каза Кировски и добави, че са подадени малко над 5000 заявления за обследване от бенефициенти, а площите са около 30 000 ха.
“Има известна динамика, защото ако земеделците преценят, че все пак имат останала реколта, могат да оттеглят заявлението си”, добави Кировски и обясни, че в момента постоянните комисии на местно ниво правят повторни огледи на територията на страната и се очаква да започнат скоро да изпращат резултатите от тези проверки.
Кировски припомни, че България е поискала от Европейската комисия съдействие относно парите, с които ще се компенсират фермерите, чийто насаждения са пострадали.
“Оттам дойде писмо, в което се казва, че ще се отзоват на нашето желание да ни се помогне по регламента за извънредна помощ. Иначе има и заложени средства в държавния бюджет за 2025-а година. Важно е да кажем, че максимално точно ще бъдат отразени всички загуби и както винаги - реално и честно, но на база на извършени разходи.
Имало е случаи, когато е имало заявяване на площи, които не са поддържани. Градина на 40 години, която не е поддържана и без влагане на разходи да бъде съпоставяна с градина, в която има интензивно производство, е най-малкото нечестно спрямо съвестните земеделски стопани.
Не казвам колко и кои са, но има и такива. Затова нашата идея е да постъпим максимално точно и вярно”, каза Кировски.

0 КОМЕНТАРА