Европейската комисия си поставя амбициозна цел: 377 000 нови млади фермери да започнат дейност в селското стопанство с подкрепата на Общата селскостопанска политика (ОСП). За тази цел се предвиждат целенасочени интервенции, включително по линия на директните плащания, инвестиционната помощ и стартиращата подкрепа.

Четете още: Директните плащания остават, но ще бъдат по-целенасочени

„За младите фермери продължаваме да прилагаме подкрепа в размер най-малко 3% от директните плащания“, припомни Gijs Schilthuis от Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ на Европейската комисия . Той се срещна с журналисти от 30 държави членки, сред които и представител на Агри.БГ.

На нашия въпрос дали се предвижда увеличаване на тази подкрепа от 3%, той не даде категоричен отговор, подчертавайки, че бюджетът за ОСП е ограничен и има определени параметри.

„Не знам дали стратегията за подновяване на поколенията ще се ограничи само до фермери под 40 години“, каза още той. „Засега говорим за възраст под 40, но има нарастващ интерес от хора, които искат да започнат да се занимават със земеделие дори и на по-късен етап – след друга кариера. Това е нещо, което трябва да бъде насърчавано.“

Друга интересна цифра, на която бе обърнато внимание, е, че общата стойност на планираната помощ за подмладяване на земеделския сектор възлиза на 8,5 милиарда евро. Очаква се около 400 000 фермери да получат инвестиционна подкрепа, като специален фокус ще има върху младите, които създават стопанство за първи път.

Още една интересна тема във връзка с подновяването на поколенията в земеделието е прилаганата в миналото схема за пенсиониране на фермери, например във Франция. Тя обаче беше отменена, тъй като не би трябвало да даваме допълнителни публични средства за пенсиониране. 

В същото време новите стратегически планове на някои държави членки включват механизми за коопериране между поколенията, чрез които се улеснява предаването на стопанства от по-възрастните към по-младите земеделци. 

„Младите получават подкрепа по програмите за млади фермери, а по-възрастните – финансиране, което им помага да се оттеглят и да предадат стопанството.“

Някои държави вече прилагат подобни подходи. Например в Австрия съществува схема, която подпомага този преход, а 43% от фермерите там са под 40 години, което е впечатляващ резултат за ЕС.

Подкрепете независимата журналистика