На 26 октомври се отваря приемът за 2021 г. по  Националната програма по пчеларство (НПП). За 2021 г. финансовият ресурс е 6 400 202 лв., съобщават от ДФ „Земеделие” (ДФЗ).

След виртуалните овце, дойде ред и на пчелите

Документи за финансовата 2021 г. ще се приемат в областните дирекции на ДФЗ по постоянен адрес на физическото лице и по адресна регистрация на юридическо лице. Приемът ще продължи до 6 ноември 2020 г.

На сайта на ДФЗ е публикувана и информация за условията за финансиране по мерките. Пчеларите, които нямат онлайн достъп, могат да се осведомят и на място в областните дирекции по земеделие, в Централно управление на ДФЗ-РА отдел „Пчеларство, мляко и интервенции“ на дирекция „Селскостопански пазарни механизми“.

Пчеларите могат да изтеглят образец на заявлението за подпомагане от ТУК.

ерки Б, Г и Д от НПП 2020-2022 г. включват дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки. По мярка А кандидатите ще бъдат подпомагани при закупуването на дребен пчеларски инвентар, докато мярка В е насочена към подвижното пчеларство.

Пчеларските сдружения и организации също могат да кандидатстват за подпомагане по мерки А, Б, Г и Е. За тях се отварят и допълнителни възможности за кандидатстване по мярка Б, а именно „Изследване за резистентност на Varroa destructor към ВМП, разрешени за употреба за борба с вароатозата“ и по Мярка Г „Изследване на проби от хранителните запаси на пчелните семейства (мед, прашец) за остатъчни количества вещества от пестициди над пределните норми“. 

Мярка Е, Тема 1 „Инвентаризация на медоносната растителност в страната“ и Тема 2 „Криоконсервация на семенна течност от търтеи (миксиране на семенна течност)”, са насочени към научни институти, научни организации и висши училища. Документи по тези мерки ще се приемат в централно управление на ДФ „Земеделие“ – Разплащателна агенция.