Фондация “Истински мед” стартира нов проект, в който ще използва пчелите като биосензори на околната среда в райони с интензивно земеделие в България.

В рамките на проекта ще бъдат изследвани проби от 6 ключови региона с висока аграрна дейност.

Основният принцип, по който изпрахме регионите, беше да бъдат част от големи земеделски области. Концепцията на проекта е да измери екологичното състояние на местата, където се произвежда храната в България. Това са Дунавската равнина – около Плевенския регион, който е огромен земеделски район, в района на Шумен, около Сливен и Стара Загора, където обхващаме и Тракийската низина. Критерият ни беше да бъдат населени места, в които имаме и пчелари, с които можем да работим”, разказа за Агри.БГ Владимир Василев, маркетинг мениджър във Фондация „Истински мед”. 

Този проект ще покаже и има ли тенденция за нарушаването на екологичния баланс на страната ни. 

"Бихме имали много ползи, ако открием подобни замърсители, защото това би дало знак, че има нерегламентирани практики, за които пчеларския сектор от години има съмнения - основно за използване на пестициди. Разбира се, ние не целим резултатът да бъде негативен, но това ще ни даде основа, понеже ние използваме научна методология, която през първата година на това изследване ще ни даде базисна линия. И когато направим изследване през следващ сезон, ще можем да видим дали говорим за тенденция или за моментна картина", обясни още Василев

Проектът EcoPulse е разработен и координиран в партньорство с компания в областта на иновациите за пчеларството – Бии Смарт Текнолоджис АД и се изпълнява с подкрепата на Фондация "Америка за България" като част от конкурса Наука с Бъдеще IV. 

В условията на нарастваща загриженост за замърсяването на хранителната верига и влошаването на екологичното състояние на България, проектът EcoPulse представя радикално нов подход за наблюдение на околната среда, който ще разкрие и предотврати замърсявания и нерегламентирани практики в аграрния сектор”, споделят още организаторите. 

EcoPulse използва уникалния потенциал на пчелите, които с естествената си дейност по опрашване покриват широк териториален обхват. С всяка обиколка, пчелите събират до 3 милиона проби дневно в радиус от 3 км. Тези проби се анализират чрез иновативни генетични методи – eDNA и metabarcoding – които позволяват детайлно идентифициране на растителни и животински видове, както и откриване на замърсители и нарушения в околната среда от човешка дейност или природни явления. Този метод предлага ефективен, икономичен и непрекъснат мониторинг

В рамите на проекта ще бъдат изследвани проби от 6 ключови региона с висока аграрна активност (Плевен, Велико Търново, Сливен, Стара Загора и други), което ще позволи да се установи екологичното състояние и нивата на биоразнообразие и замърсители. 

Бъдещето на храната ни зависи от опазването не само на пчелите, но и на нивото на биоразнообразие в цялата екосистемата. Първата стъпка в този процес е да разберем базовата линия и до колко сме нарушили крехкия баланс на природата. Пчелите ще са нашите инспектори, за да можем да защитим храната си”, обясни Сергей Петров, съосновател на Фондация “Истински мед”