Да се предприеме законодателна инициатива с цел осигуряване заплащане на услугата опрашване на земеделските култури, предложи по време на откриването на Международното пчеларско изложение в Плевен доц. Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз - Плевен.

По думите му земеделските производители на цъфтящи култури би следвало да заплащат на пчеларите, чийто пчели опрашват културите им в радиус от 4 км. Друга възможност за овъзмездяване на пчеларите е въвеждането на т. нар. данък опрашване.

За още законодателни промени настояват от браншовата организация. Сред тях са ред за поне частично възстановяване на горския фонд, отнет за нуждите на зърнопроизводството през 50-те години на ХХ век в равнинната част на страната с цел да се увеличи медоносната горска или ливадна растителност. Пчеларите искат създаване на ветрозащитни пояси в големите земеделски блокове с цел повишаване на влагозапасеността, биологичното разнообразие и плодородието. Те са против отстраняването от ливадите на магарешкия бодил, аморфата, драката и бъз, приети за инвазивни видове. 

Важно е да се предприемат стъпки нашето земеделие в равнинната част да заприлича на европейското. При нас имаме огромни блокове, без синори, без дървета, без защитни пояси, доминиране на 4 култури. Средният размер на земеделското стопанство в Западна Европа е 400 дка”, коментира доц. Станчев.

Доц. Юлиян Станчев: Проблемът със залежали количества мед е глобален

От бранша настояват и за редица финансови стимули за пчеларите - да бъде осигурена субсидия на всяко регистрирано пчелно семейство, тъй като статистиката показва, че досега около 15% от пчелините получават държавно подпомагане, както и да се възстанови финансовото подпомагане на земеделските, ветеринарните и горските училища. Трябва за се подпомогне включването на дисциплината “Пчеларство” в учебните планове на земеделските, горските и ветеринарните средни училища, категорични са от бранша. 

Ограничаване на употребата на глифозат в земеделието, както и на препарати с активно вещество кумафос и флувалинат при борбата с вароатозата поради риск за здравето, също е важен акцент в исканията на пчеларите. 
Трябва да се вземат мерки за подобряване организацията на мероприятията, свързани с американския гнилец - профилактика, проверки, анализ на проби, карантина и др., както и да възстанови дейността на пчеларите-проверители, и да се засили контролът върху производството на пчелни майки и отводки, бе категоричен доц. Юлиян Станчев, председател на Областния пчеларски съюз - Плевен.