Фалшивият мед продължава да се появява по рафтовете на магазините и сергиите, въпреки тревожните резултати от анализи, които показват, че голяма част от наличния мед не отговаря на стандартите. 

Четете още: Експерт: Всеки по веригата има възможност да фалшифицира пчелния мед

Според различни проучвания на пчеларски организации в ЕС, количеството фалшифициран мед достига до плашещи стойности от 60% до почти 100%. Това е сериозен сигнал както за европейските потребители, така и за политиците, които носят отговорността да осигурят чист и качествен продукт на пазара, смятат от бранша.

Европейската пчеларска асоциация например съветва потребителите да бъдат внимателни при избора на мед. Най-добрият начин да се избегне покупката на фалшифициран мед е чрез избор на продукти от местни пчелари или мед с ясно посочен европейски произход.

Европейската комисия вече предприема действия, като включва в насоките на ЕС изискването за ясно обозначаване на произхода на меда. Въпреки това, наложеният срок за промени в рамките на три години е недостатъчен и не отговаря на нуждите на европейските пчелари. Затова от Асоциацията настояват за незабавна законодателна промяна, която да осигури ефективен контрол на качеството на внасяния мед и да премахне фалшивите продукти от пазара.

Налице е също нуждата от уеднаквяване на стандартите и методите за анализ, които да бъдат признати във всички държави на ЕС. Платформата за мед на Европейската комисия трябва да работи в тясно сътрудничество с експерти, за да предложи най-ефективните методи за откриване на фалшификати, предлагат от Асоциацията.

Освен това, създаването на референтна лаборатория ще позволи строг контрол на качеството още при вноса на меда в Европа, което ще предотврати продажбата на продукти със съмнителен състав, допълват пчеларите.

Нещо повече, опазването на медоносните пчели като основни опрашители е жизненоважно за селското стопанство и за поддържане на баланса в природата. Затова Европа се нуждае от действия, които ще защитят не само качеството на меда, но и бъдещето на пчеларите.

Европейската пчеларска асоциация отправя покана към всички пчеларски организации в Европа да се присъединят безплатно към тяхната мисия. В момента в нея членуват близо 400 000 пчелари от 27 държави, включително и от България.