Наредба №12 за условията и реда за употреба на продукти за растителна защита, чиито промени са в процедура на обществено обсъждане до първите дни на март 2025 г., отново внесе смут в земеделския сектор. Срещу промените се обявиха пчелари, които сметнаха, че скъсяването на разстоянията за работа с пестициди не е в услуга на пчелите и хората. 

Прогресивното намаляване на отстоянията от населени места и жилищни сгради при прилагането на препарати за растителна защита категорично няма да ни облекчи. Пчелите летят надалече, но едно отстояние от 700-800 м ние го смятаме за оптимално. Това е разстоянието, където пчелите събират най-интензивно нектар, пътуват и по-далече, но резултатите са най-добри, когато пашата е близо”, коментира за Агри.БГ инж. Михаил Михайлов от Обединен български пчеларски съюз.

Промените в наредбата предвиждат земеделските стопани да могат да прилагат ПРЗ до 30 м от населени места при обратна на населеното място посока на вятъра и до 150 м от тях при вятър към населеното място. Остава задължението разтворите да се приготвят на до 100 м от административни и жилищни сгради, но се въвежда изключение за сгради в стопанския двор на земеделското стопанство, регистрирани животновъдни обекти, в т.ч. и пчелини, предприятия за производство на фураж и храни за животни, складове за съхранение на фураж и на растения и растителни продукти.

Статистиката на браншовите организации в сектор Пчеларство показва, че през последните години Електронна платформа за оповестяване на растителнозащитни дейности (ЕПОРД) дава резултат, макар и да има нужда от оптимизация заради припокриване на съобщения за места и парцели. 

Препаратите за растителна защита, отравянията с тях и болестите по пчелните семейства са само 50% от причините за смъртност на кошерите, уточни още инж. Михайлов. По думите му другата са самите пчелари, които не полагат навременни и правилни грижи за пчелините. Затова и статистиката през последните години е особено тревожна - с всяка изминала година пчелните семейства намаляват, пчеларите се отказват, а младите в занаята компенсират бройката само донякъде, коментира още инж. Михаил Михайлов. 
 

В момента по официална статистика в страната има около 840 000 кошера.