Всички третирания с препарати, които влияят пряко върху здравето на пчелите (в частност инсектицидите), да бъдат извършвани само в интервала между 20:00 ч. вечерта и 08:00 ч. сутринта, когато активността на опрашителите е нулева. 

При установено нарушение на това правило, съответните земеделски производители или изпълнители на растителнозащитни мероприятия да бъдат санкционирани с лишаване от право на субсидии за съответната календарна година.

С това предложение Дружеството с нестопанска цел „Пчела Източни Родопи“ – гр. Хасково, съвместно със СНЦОП „Пчеларско сдружение Бургас“, се обръщат към министъра на земеделието Георги Тахов с копие до Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Поводът за тяхното писмо са редица практически въпроси, свързани с функционирането на електронния портал ЕПОРД и неговата роля в опазването на пчелите по време на растителнозащитни мероприятия. 

Подобни забрани за третиране по време на активността на пчелите са широко разпространени в Европейския съюз и се основават на изискванията на Директива 2009/128/ЕО, която задължава държавите членки да прилагат мерки за минимизиране на риска за опрашителите. 

В България обаче Наредба № 13 от 26 август 2016 г., която би трябвало да регламентира тези дейности, на практика не функционира – липсва контрол, не се налагат санкции, а изискванията не се спазват, смятат пчеларите. 

В системата на ЕПОРД редовно се регистрират сигнали за пръскания в забранени часове и при неподходящи метеорологични условия, включително при температури над 25°C. Пръска се през деня, в разрез с всички нормативни предписания, допълват те.

Възниква и въпросът доколко ефективно пчеларите могат да се възползват от информацията, предоставяна от ЕПОРД, когато тя се отнася само до конкретни земеделски блокове в радиус от 3 км. При получаване на множество сигнали на ден, често над десет, възможността за предприемане на практически мерки, като затваряне на кошерите, извозване или ограничаване на летежа, е изключително затруднена и на практика неприложима в дългосрочен план. 

От бранша считат, че отговорността не бива да бъде изцяло прехвърляна върху пчеларите – необходими са регулации и стриктен контрол върху земеделските практики по време на активен пчелолет.

Във връзка със забраните в територии от мрежата Натура 2000 – като забрана за използване на неселективни препарати, минерални торове и биоциди – пчеларите питат: Използва ли се системата ЕПОРД за контрол върху спазването на тези забрани и има ли съставени актове за установени нарушения? Освен това, те искат да бъде изяснено кои продукти за растителна защита попадат в категорията „селективни“ и как се контролира тяхната употреба.
 

Подкрепете независимата журналистика