Да се изписва номера на кошера върху самия корпус, а не върху капака му, предлагат от Областния пчеларски съюз в Плевен, съобщи за Агри.БГ доц. Юлиян Станчев, председател на организацията. Подобно становище той е изразил и във връзка с промяната на Наредба 10 за условията за регистрация и реда за идентификация на пчелните семейства.
Мистерията на празните кошери в Добруджа: Пчелари търсят отговори
Към момента идентификацията на кошерите става с поставянето на табелка с номера на пчелното семейство върху капака на кошера.
“Използваният начин за идентификация на пчелните семейства с използване на табелки, поставени на капаците на кошерите, има редица недостатъци. На първо място, не се осигурява защита срещу кражба на кошери или на корпуси от кошери. Може да се сложат нови табели на капаците на откраднати кошери. В години на висока смъртност на пчелни семейства, каквато е настоящата година, кражбите на кошери се увеличават. На второ място, не може да се проследи движението на кошери от един пчелин на друг при продажба на кошери. С този начин на идентификация не може да се предотврати продажбата на кошери, които са придобити по линия на Националната Пчеларска Програма, заменена сега от секторните интервенции”, предупреждава пчеларят.
Подобен начин на идентификация на пчелните семейства няма аналог в Европейския Съюз, допълни доц. Станчев.
“В много страни номера на пчелното семейство се свързва с номера на кошера, който се реализира с дамгосване на корпусите на кошера. Предлагам да се въведе този начин на идентификация, като се осигурят устройства за номериране чрез обгаряне на дървените кошери, както и на тези от друг материал”, казва доц. Юлиян Станчев.
В отговор на пчеларя от земеделското министерство информират, че прилагането на официалната идентификация не забранява използване и на допълнително технологично номериране, в случай че пчеларя пожелае.
Предлаганата идентификация на кошерите чрез обгаряне е валидна и към момента и е разписана в действащата Наредба 10.
С промените в наредбата се е регламентират изисквания, че индивидуалната идентификационна табела е средството за официална идентификация на пчелните семейства, които се включват по интервенции „Биологично пчеларство“ и „Насърчаване на естественото опрашване“ от Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони в периода 2023 – 2027 г.
9 КОМЕНТАРА
12.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
09.04.2025
09.04.2025
09.04.2025
09.04.2025
09.04.2025
09.04.2025