Пчеларите от Националния браншови пчеларски съюз (НБПС) изразяват своето сериозно безпокойство относно предложенията на Управителния орган за преразпределение на бюджета по пчеларските интервенции в размер на над 3,7 млн. лв.
Четете още: Защо пчелари нямат полза да регистрират смъртност в пчелините?
Съюзът изпрати официално становище до зам.-министъра на земеделието и храните Лозана Василева в качеството ѝ на председател на Комитета за наблюдение. Основната критика е, че за втора поредна година се прилага почти идентична схема, която вече е доказала своята неефективност.
Според съюза, фокусът на подпомагането е ограничен само до две интервенции, като под 50% от бюджета отиват за най-важната – борбата с вароатозата. Това води до концентрация на средствата в ръцете на малък брой земеделски стопани. В резултат – намалява броят на регистрираните пчелари, а пчелините стават все по-едри и съсредоточени в ограничени райони на страната.
Пчеларите подчертават, че правилната европейска практика насърчава множество на брой пчелари и равномерно разпределени пчелини. Според тях, когато броят на пчелните семейства в един пчелин надвишава 150–160, се стига до нуждата от допълнително хранене със захарни сиропи, което влошава качеството на меда. Това, в комбинация с близостта на монокултурни насаждения, допълнително влошава продукта и води до ниска пазарна цена.
Националният съюз настоява за прозрачност – ако ДФЗ публикува списък на получателите на средства, ще се види концентрацията на подпомагане в ограничен кръг от лица. Те също така критикуват продължаващото финансиране на майкопроизводители, въпреки че няма реални доказателства за ефективност на тяхната селекция. България е единствената страна, в която пчелни майки се продават със сертификат за произход, но не и за реални селекционни качества.
Водещи качества при селекцията би трябвало да бъдат хигиенно поведение и висока медоносна продуктивност, но това не се отчита. В други държави вече има селектирани линии за различни цели – опрашване, събиране на прашец, пчелно млечице и други продукти. Липсата на адекватна селекция у нас води до висока смъртност и принуждава пчеларите да отглеждат майки сами, което пък често се случва без нужната квалификация.
Свободата на избор за подходяща линия пчели е силно ограничена. Това влияе директно върху добивите. Средният добив в България е паднал до 15 кг на семейство според последни данни на Агростатистиката. Заедно с ниските изкупни цени това води до икономически срив за пчеларите.
За финал от НБПС настояват за реформи, адекватно разпределение на бюджета и реална подкрепа за всички производители, а не само за избрани групи.
9 КОМЕНТАРА
12.04.2025
12.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
10.04.2025
10.04.2025