Професионалните пчелари в България изнасяме пчелен мед главно за Германия. Това е най-големият преработвател в Европа и ако там се преработва нискокачествен китайски мед, на всички европейски пчелари изкупната цена на меда е ниска. Ако спре вносът на фалшив китайски мед, това ще повиши цената за всички пчелари и тогава тя няма да е 3,80 лв./кг, както е сега. По мои наблюдения изкупната цена ще се вдигне поне с 30%, което все пак ще е нещо по-добро за пчеларите”, коментира за Агри.БГ Борис Бормалийски, председател на Асоциация Професионално пчеларство у нас. 

Българската организация на професионалистите в пчеларството е част от Европейската асоциация на професионалните пчелари, откъдето след проведени изследвания на мед от германски и европейски търговски вериги се оказва, че над 80% от пробите показват фалшификации на меда. 


Това е главно мед, който е внос от трети страни - Близкия изток, Иран, Турция, най-вече Китай. Парадоксът е, че този продукт влиза законно в Европа”, допълни Бормалийски, който има пчелин със 1200 кошера в Хисарско. 

По думите му преработвателите в Европа имат достатъчно силно лоби, на което е изгодно подобен мед да влиза в Общността. Според Бормалийски обаче при достатъчно воля от европейските институции постепенно с промяна в законодателството този внос може да се ограничи за 3-4 години и да се наблегне на европейските пчелни продукти, които са качествени. 

Професионалният пчелар допълни, че засега украинският мед е фактор заради ниската си цена, но не и заради фалшиви качества на продукта. 
Много важно е потребителите да четат етикета на бурканчето мед, на него има отбелязана страна на произход. Ако прочетат на етикета да пише, че е мед от страни извън ЕС, това най-често означава нискокачествен китайски мед”, допълни още професионалния пчелар.