Собствениците на пчелина "Медена долина" отглеждат 700 пчелни семейства в Розовата долина, а разнообразните продукти, които предлагат задържат вниманието на всеки, който мине покрай техния щанд.  

Биоградини Алваново: Храним семействата си с различни професии, но сърцата ни са в градините

 

Начо и Милена Иванови от село Ясеново, община Казанлък стопанисват седем стационарни пчелина и един за подвижно пчеларство. „Добиваме мед от лавандула, акация, липа, кориандър, билков и манов мед, имаме също така студено пресован мед от рамки на див градеж. Правим и крем мед с различни лиофилизирани плодове. И гледаме да поддържаме цялата гама от пчелни продукти, за да имаме за всеки по нещо“, разказва Начо, с когото се срещнахме по време на месечния фермерски пазар , който се провежда пред НДК в столицата. 

На този етап пчеларството е основния бизнес на семейството, което успява да се издържа макар и трудно от него. Всеки ден от "Медена долина" се сблъскват с голямата конкуренция в сектора, нелоялните практики, продажбата на мед от колеги, които работят без разрешителни, не плащат данъци и си позволяват по-ниски цени. 

Изискванията на Наредбата за подвижното пчеларство, което позволява да разнообразят гамата от различни видове мед, са препъникамък пред производителите, става ясно от думите на Начо Иванов. 

Нашето подвижно пчеларство е абсолютно незаконно, аз даже и на земеделския министър съм казал това. Така е написан регламентът за подвижно пчеларство, че за да го направим законно, е изключително трудно и почти непостижимо. Трябва да се регистрират временни животновъдни обекти на местата, където местим кошерите, което е абсолютно нелепо. Няма, например, земеделец с масив от 2000 декора кориандър, който да отцепи един декар за мен, за да го регистрирам като временен обект. Регистрацията за временен животновъден обект е почти идентична като за постоянен обект, същите документални изисквания и трудности“, разказва той. 

Начо не може да се примири, че никой не предприема мерки и стъпки, за да се поправи наредбата за подвижно пчеларство. 

А ползите от него не са за пренебрегване. 

„По този начин разполагаме с различни видове мед, които не са типични за нашия район. За кориандър карам кошерите в района на Стара Загора в село Сърневец. За манов мед ги местим в района на Малко Търново. Това ни помага много за разнообразието. Естествено там добивът е доста по-голям, защото пчелите се поставят близо до културата, която опрашват. Има предимства, но просто регулацията е такава, че е трудно да го правиш законно и както трябва“, коментира още производителят на мед. 

За него, както и за другите пчелари, най-големият проблем си остава изкупната цена  на едро и е категоричен, че „не може един килограм мед да струва почти колкото един килограм захар“. 

Начо не иска дори да коментира субсидиите, които определя като нелепи. „За нашето стопанство реално изкупната цена трябва да бъде между 6 и 7 лева. Да се предлагат 3.50-4.00 лв./кг мед е смешно. Не мисля, че нормален човек, който си цени труда, би си продал стоката на тази цена“.

Това е основната причина от пчелин "Медена долина" да продават предимно на дребно. „Търгуваме само на фермерски пазари и захранваме малки бутикови магазини. Доволни сме, ходим и на международни изложения, където създаваме добри контакти. Не искаме да участваме във вериги, за нас това не е приоритет“, категорични са стопаните, въпреки че е изморително да пътуват постоянно из страната. 

Всяка седмица са и в София, а столичани определят като капризни, но верни клиенти, „Ако веднъж ги спечелиш – това е за постоянно. И е много трудно да накараш столичанин да мине от един производител към друг“.  

За Милена е Начо е трудно да кажат кой е най-търсеният мед при тях. Изборът много зависи от мястото, където продават, но все пак се опитват да налагат и лавандуловия мед, който е характерен за региона. Наблюденията им сочат, че в района на Монтана търсят мед от кориандър. В Габрово харесват много меда от липа. 

За тях медът е на почит и то не само защото с него осигуряват прехраната на семейството си, но и понеже е изключително полезен. 

"Хората от "Медената долина" консумират мед", шегува се Начо. Денят на семейството започва с чаша топла вода с мед и лимон, а вечерта завършва с лъжица от лечебната храна преди лягане.