Директната връзка на потребителите с производителите на мед стават все по-желани, не само от страна на пчеларите, които могат да постигнат по-заслужена цена за продуктите си, но и от страна на консуматорите, тъй като така могат да си гарантират повече качество, стана ясно по време на пресконференция на Областния пчеларски съюз - Плевен и кооперация “Плевен мед 2023”.
“Отчитаме напредък в предлагането на продуктите си директно на потребителите. Интересът към директни доставки на пчелни продукти се покачва и затова се стараем нашите продукти да бъдат с доста високо качество. Пчеларите в нашата кооперация инвестират в опаковки и външен вид на продуктите. Гарантираме за качеството им и се стремим да сме на високо ниво в това отношение”, коментира Петьо Петров, председател на кооперацията на плевенските пчелари.
Според него качеството на преработените продукти е компрометирано, но какво се съдържа вътре трябва да търсят експертите от Българската агенция по безопасност на храните, категоричен бе Петров.
По думите на пчеларите основната злоупотреба е с добавянето на глюкозо-фруктозен сироп. Добрата новина обаче е, че са намалели случаите на отравяне на пчели.
“През миналата година ние предизвикахме една проверка на БАБХ на различни места и се установи, че някои представени видове мед не са точно това, например мед от глухарче или мед от мента. Анализът показва, че е съвсем друго. Основната злоупотреба е с глюкозо-фруктозен сироп, който се слага и в други сладкарски изделия”, каза доц. Юлиан Станчев, председател на Областния пчеларски съюз в Плевен.
По думите на пчеларя всяка преработка на меда понижава качеството му.
Основният проблем обаче е липсата на държавна политика по отношение на реализацията на качествените продукти на регионален принцип.
“Тази политика липсва от страна на държавата, дори някаква нормална политика за защита на българския производител няма, това пречи на колегите да останат в сектора”, коментира Петьо Петров.
Заради лошата година за пчеларите и липсата на добра цена за продукцията има стопани, които се отказват от професията, категорични бяха представителите на бранша. В кооперацията в Плевен членуват 67 пчелари, като през тази година отчитат с около 60% по-ниски добиви спрямо предишната.
От 28 до 30 ноември част от тях ще предложат на гостите и жителите на Плевен своята продукция директно по време на Празника на пчелните продукти, който ще се проведе за втора година в града. Акцент ще бъдат заниманията с деца, а пчеларите ще могат да проследят лекции на свои колеги от Словения.
2 КОМЕНТАРА
12.11.2024
12.11.2024