Трудна година се очертава пред пчеларите настоящата 2025 г., тъй като тя е белязана с препятствията, които им заложи още 2024 година. В цялата страна загубите на пчелни семейства клонят около 70%, което изисква и по-голяма инвестиция във възстановяването на пчелините. Има обаче и хора, които ще прекратят дейността си, сочат прогнозите на колегите им. 
Каква година очакват пчеларите, Агри.БГ разговаря с Петьо Петров, пчелар и председател на кооперация „Плевен Мед 2023“. 

Тези пчелари, които имаха сериозни загуби, ще възвърнат част от състоянието на стопанствата си. Тази година върви малко по-назад и от меда, който ще добият, ще си върнат част от средствата, които са инвестирали в това“, коментира Петров. 

Пропускането на сезон и паша обаче струват на всеки производител на мед поне две години загуби и сериозни разходи. 
По думите на Петьо Петров през тази година собствениците на пчелини се радват на подходящо време към момента и влагата позволява голяма част от кошерите да напълнят питите си. 

Брюксел позволява подпомагане на кошер за опрашване

Представяме се добре в пашата. Има приток на нектар в момента, въпреки че на два-три пъти природата прави сериозни спирания в развитието и това провокира роенето на пчелите. Вероятно това е и причината в момента да има по-високо предлагане на отводки и рояци, въпреки че пчеларството влиза в друг етап от годината“, коментира още Петров. 

Пчеларят отчита добри добиви към момента от собствения си пчелин.

Добивът от първата паша е просто прекрасен. Хванахме 7-8 дни от бурния цъфтеж на акацията. Сега в момента имаме една паша от гледичия и аморфа, които бяха още 10 дни в буен цъфтеж. Влагата е много голям фактор. Миналата година я нямаше, тази година има влага и както казват старите хора, пчелите събират нектар от тревата“, похвали се Петьо Петров. 

Според него обаче трудната година заради големите загуби в пчелините ще окаже влияние на цената на продуктите и тя трябва да се повиши поне с 30%.
Той прогнозира, че изкупната цена на едро би трябвало да се формира около и над 5 лв. за килограм мед. 

Подпомагане възстановяването на загубените кошери от страна на държавата обаче е под въпрос. 

Последната година заради сушата беше с 30-40% по-ниски добиви н мед. Това ни струваше по-трудно зазимяване на кошерите. Това, което може да се направи, е най-малкото да се даде един де минимис, който също е под въпрос. Надявам се на разум. Държавата, ако не си седи на мястото, всички земеделски стопани ще са потърпевши и голяма част от тях ще се откажат“, категоричен бе Петьо Петров. 

Подкрепете независимата журналистика