Накратко:
•    Русия, Аржентина и Европа се надяват на успешен сезон
•    Производствените прогнози остават теоретични, а страховете - реални


След като загуби почти 5 евро/тон от началото на седмицата, септемврийската пшеница в Париж успя да спре спада, завършвайки вчерашната сесия с 25 цента нагоре, до 202 евро/тон.

За момента климатичните прогнози продължават да оказват най-голямо влияние върху пазарните тенденции. Докато някои региони на Северните равнини в САЩ и части от Русия се радват на подобрение на влагата, то други (Франция, Германия и Австралия) остават засегнати от воден дефицит. В условията на тези бързо променящи се климатични условия, производствените прогнози остават теоретични, а страховете на пазара – реални.

Обръщайки поглед към статистиката, износът на мека пшеница от ЕС е намалял с 34% на годишна база към 25 май, достигайки 18.8 млн. тона. Мароко, Нигерия и Алжир са основните купувачи на европейската суровина. Спад има и в експорта на ечемик от съюза. За сметка на това, вносът на царевица в ЕС е нараснал със 7%, деформирайки търговските потоци и изграждайки една нова реалност.

В Германия, въпреки че страната очаква увеличение с 13,6% в производството на пшеница през 2025 г., до 21.01 млн. тона, то все пак остава под предходните прогнози, поради сушата и сланата през пролетта. Аналогична е и ситуацията при рапицата, при която прогнозата е завишена с 5,6% спрямо предходната година. Последните очаквания към добивите от ечемик и царевица вещаят спад, поради метеорологичния стрес.

Производството на пшеница в Русия за новата кампания беше преразгледано нагоре до 80,6 млн. тона, поради последните валежи в някои основни региони на страната. Въпреки това, други райони остават под заплаха от суша, а топлото и сухо време може да ограничи потенциала за добиви.

“Реколтата от зърно в Русия през 2025 г. може да надхвърли миналогодишния добив, въпреки че в някои региони започват да се появяват условия на суша”, заяви министърът на земеделието Оксана Лут.

„Въпреки повтарящите се слани през април и май, ситуацията на полето остава сравнително положителна. Но като цяло, при очаквано благоприятно време, би трябвало да приберем повече от миналата година“, добави тя.

Лут отбеляза още, че пролетната сеитба в момента е в активна фаза. „Според прогнозите засетите площи ще се увеличат с 1 милион хектара, достигайки 84 милиона хектара“, съобщи министърът.

Възходяща ревизия за пшеницата направи и борсата в Росарио. По последни прогнози, Аржентина очаква реколта около 21.3 млн. тона, благодарение на добрите метеорологични условия и увеличените площи. Правителството удължи и данъчните облекчения за износа на пшеница, насърчавайки конкурентоспособността.

Подкрепете независимата журналистика