С проекти по Селската програма сме направили доста инвестиции в стопанството. Трудно и ангажиращо е, особено ако е в по-големи размери, но това е начинът. Иначе не си конкурентоспособен, убеден е фермерът Павел Желязков.

Четете още: Български производител патентова плодова халва „Чернелка"

Той е посветил последните 15 години на отглеждането на биологични плодове плодове. Преди три години затваря цикъла на производство, като създава линия за плодови сокове. Тази година разширява гамата от продукти, добавяйки мармалади, сладка, сушени плодове и скоро – компоти. Така всяка част от продукцията му намира приложение и няма отпадъци.

Павел използва различни сортове плодове за всеки продукт, за да гарантира високо качество – подходът му е внимателно планиран и съобразен с характеристиките на всеки сорт. Някои сортове ябълки, например, не са подходящи за сок, но са идеални за сладка или сушени плодове. Същото важи и за черешите – според сорта и качеството се преценява най-доброто приложение на плодовете.

Желязков се грижи за около 800 дка трайни насаждения от различни култури, като череши, ябълки, сливи, малини, арония и орехи в района на Кюстендил. Климатът тук е специфичен, а местните фиданки, с които работи, са приспособени към него, осигурявайки устойчивост и високи добиви.

За момента в градините му няма противоградна защита – фокусът досега е бил върху затварянето на цикъла на производство, но планира да изгради защита в бъдеще. На дневен ред е оптимизацията на производството и напояването в градините.

Единствено ябълковите насаждения се напояват с вода от дълбоки сондажи. Но през лятото дебитът на кладенците спада значително. Фермерът ще кандидатства по отворения прием на подмярката за напояване, която ще му позволи да закупи резервоари за съхранение на вода, както и софтуер и хардуер за следене на влажността.

Бизнесът му е изцяло биологично сертифициран. Стреми се да работи с нулев отпадък, а сметките за електричество намалява с използване на соларни панели върху двете преработвателни предприятия, изградени по ПРСР. Освен това е подал документи по новата подмярка 4.2, която ще му осигури възможност за закупуване на батерии за съхранение на електрическа енергия. 

Продуктите на Павел и съдружника му Христо Близнаков се предлагат в две големи вериги, а съвсем скоро и в трета. Работата с търговските вериги е предизвикателство, което изисква търпение и адаптивност, но „тя е част от играта”. 

Той участва и на фермерски пазари, където личният контакт с клиентите е особено ценен. Клиентите му оценяват усилията за чиста и екологично устойчива продукция, търсейки все по-качествени и натурални храни.

С поглед към бъдещето, Павел се надява на по-благоприятни за растенията климатични условия с повече дъждове и по-добри възможности за напояване. Планира да разширява асортимента и пазарите.