Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А в птицевъден обект в село Цалапица, община Родопи, област Пловдив. Огнището е установено след подаден сигнал от страна на собствениците на обекта за повишена смъртност сред птиците, отглеждани там, съобщават от агенцията.
В обекта в село Цалапица се отглеждат общо 39 188 кокошки носачки.
Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попадат село Цалапица от община Родопи, и град Стамболийски от община Стамболийски, област Пловдив.
В 10-километровата наблюдавана зона влизат: град Съединение от община Съединение, село Войсил, село Бенковски, село Радиново, село Костиево от община Марица, село Оризари, село Кадиево, село Златитрап от община Родопи, село Йоаким Груево, село Куртово Конаре, село Ново село, село Триводици от община Стамболийски, област Пловдив; село Хаджиево, село Говедаре, село Мало Конаре от община Пазарджик, област Пазарджик.
От БАБХ обръщат внимание на птицевъдите, че болестта се разпространява чрез директен контакт със секрети и изпражнения от заразени птици, чрез заразени фураж и вода. Тъй като вирусите на инфлуенцата по птиците са устойчиви за дълъг период в околната среда при ниски температури, могат да се разпространят от ферма към ферма, в т.ч. и чрез инвентар и оборудване. Предвид ниските температури през този период от годината и миграцията на птиците, инфлуенцата се разпространява бързо и поради тази причина всяка година се наблюдава пик на заболяването именно през тези месеци.
С цел ограничаване на болестта и недопускане на нейното разпространение, ще се предприемат необходимите законови действия.
Извършва се епизоотично проучване и проследяване на движенията на домашни и други птици, продукти и странични животински продукти, добити от тях, фураж за птици, както и на транспортните средства, свързани с технологичния процес в обекта.
Основните мерки за ограничаване на заболяването инфлуенца по птиците са въвеждане на високи мерки за биосигурност и тяхното стриктно прилагане и спазване от собствениците на птицеферми и наличния в тях персонал. Сред важните мерки за безопасност са и отглеждане на птиците на закрито, съхраняване в затворени помещения, без достъп на диви птици и гризачи, на фуражите с които ще се изхранват, стриктно проследяване на произхода на ново закупени птици и тяхното здравословно състояние, както и почистване и дезинфекция на влизащите и излизащите транспортни средства.
Ваксинация или унищожаване – какъв е правилният път?
Птицевъдите, чиито стада са умъртвени във връзка с констатиране на заболяването „Инфлуенца по птиците“, подлежат на компенсация по законоустановения ред, напомнят от БАБХ.
Агенцията напомня, че птичето месо и продукти, добити в обект, в който е установено огнище на инфлуенца по птиците, не представляват опасност за човешкото здраве.
0 КОМЕНТАРА