До края на месеца черната златка ще бъде обявена официално като икономически важен вредител. Това е първата крачка, след като бъде създаден протокол за работа и противодействие от БАБХ, съвместно с производителите на плодове.
Това съобщи за Агри.БГ Цветан Цеков, председател на Браншова камара „Плодове и зеленчуци“. Досега не се е случвало при плодовете да е посочен икономически важен вредител, но не сме имали и толкова сериозен неприятел.
При доматите е тута абсолюта, при картофите – телен червей. „При плодовете има много инсекти, но има и препарати за борба с тях, протокол на действие, програми за растителна защита, но сега говорим за изключително сериозен неприятел, който е много агресивен, със скрит начин на живот и трудно се третира. Ако преди възрастното насекомо е вредило 2-3 месеца, сега вреди 8 месеца.
Всичко това усложнява ситуацията, а там където има почва за развитие – направо унищожава градините. Ако ние не вземем превантивни мерки, ще бъде късно, вече има градини, които са изкоренени и се унищожават“, уточни Цеков.
От неприятеля са засегнати основно костилковите видове. Заплахата е най-голяма за черешите и вишните, по-малка е за кайсиите и прасковите. Вече има сериозни информации, че се засягат и семковите видове, като много ябълкови градини са нападнати.
Тези проблеми са констатирани и от мониторинга на Българската агенция по безопасност на храните, към който Ценов има сериозни забележки. „Имаме епидемия и сериозен проблем, за чието справяне се изисква многогодишна борба. Трябва да се работи за ограмотяване на земеделските стопани, как да се подбират правилните препарати, как да се направи мониторингът. Тепърва има много работа, но на този етап единствените, които алармират са самите производители, които вече страдат от този нападател“, казва той.
Още преди Нова година от камарата подадоха сигнали към Министерство на земеделието, към БАБХ и към всички областни структури на хранителната агенция за нападението от черна златка, тъй като преди това, проблемът не беше официално идентифициран.
„Започнаха обратни съвместни проверки на земеделски производители и структурите на БАБХ и се установи, че в над 80% от територията на страната има нападения, като в някои региони са много сериозни. Става дума за Сливен, Бургас, Хасково, Димитровград, Русе. В резултат на това от браншовата камара поискахме създаването на работна група. Със съдействието на министър Тахов сформирането стана бързо и първата среща беше проведена. Очертахме проблема и насоките за това как трябва да се реагира, защото се оказва, че имаме работа с много сериозен неприятел“, добави Цеков.
Неговите големи притеснения са свързани с това, че не функционира структурата, която трябва да констатира проблема, да създава система за мониторинг и превенция на всякакви болести и неприятели.
„Допреди няколко години в регионалните структури на БАБХ имаше назначени агрономи и агроинженери, които целогодишно да следят и правят мониторинг на посевите, на трайните насаждения и на зеленчуците – какви болести и неприятели има и дали се появяват нови, и на базата на това трябва да дават прогнози и сигнали. Вече смело мога да твърдя, че тази система е разградена и не функционира. Реално българските производители в тази част не са защитени, защото не получават каквато и да е своевременна информация. Благодарение, че камарата има изградени структури в много от областите и повечето наши представители са агрономи, от там дойде информацията и установихме този сериозен проблем", посочи Цеков и допълни, че трябва да бъде създаден протокол за действие, както и програма за превенция и защита срещу този вредител, която ще бъде изготвена съвместно с БАБХ и МЗХ.
Това ще даде възможност на всички български производители, които са засегнати да разполагат с финансов ресурс, да действат превантивно и да се защитят, тъй като проблемът е изключително сериозен, обърна внимание производителят.
2 КОМЕНТАРА
10.01.2025
10.01.2025