Стопаните, които участват в организации на производители са обект на постоянни проверки от Приходната агенция, съобщи за Агри.БГ Цветан Цеков от Национална браншова камара Плодове и зеленчуци. 

Четете още: Липсата на пазари праща резачките в овощни градини

 

Според него Националната агенция по приходите не е наясно какво означава организация на производители. Юридическият субект - групата или на организациите на производителите, е търговско или акционерно дружество, тоест търговец, който представлява интересите на тази група от производители пред търговските вериги и търговците на едро.

„Освен това групата играе ролята на взаимоспомагателна каса - когато някой от тези производители има проблем, останалите колеги му помагат. Именно това нещо не се идентифицира от НАП и за данъчните, когато един производител е подпомогнат – вече е в нарушение.

Говорим за легитимни организации, които имат приходи, имат разходи, ДДС се внася в хазната“, коментира още дългогодишният производител на биологични плодове. 

Той сподели още, че има много сериозен проблем и с разчета на Данък добавена стойност, защото производителят трябва да начисли ДДС на търговеца (организацията), а след това се начислява ДДС и на крайния клиент и се получат двойно внасяне на този налог. 

Когато новосъздадена група на производителите започне да функционира, още на следващия месец вече подлежи на някаква проверка, защото стопаните си подават продукцията през организацията. И когато се стигне до възстановяване на ДДС, се вижда, че вътре има 5-8 субекта. 

При проверка от данъчния служител на един земеделски производител, той почва да прави насрещни проверки и на останалите в групата, въпреки че му се представя документ за признаването на организацията от Министерство на земеделието, дружествения договор, с който е указано по какъв начин функционира организацията на производители. 

„И реално организацията е в ситуация на постоянни данъчни проверки, които са свързани със събирането на изключително сериозна информация. Всяко счетоводство започва да се задъхва, когато става въпрос за такъв тип контрол. Това вече е сериозен административен тормоз“, смята Цеков и пита „Производителите трябва да работят или да се занимават с проверки“.

За него съвсем не е случаен фактът, че в страната има едва 17 - 18 организации на производители

„Легитимният бизнес се е обединил по някакъв начин и има капацитет да издържа, но това е ежемесечен тормоз. И смятам, че това е една от основните причини да няма повече организации на производители у нас. Ние искаме да произвеждаме, да работим, да предлагаме продукция, а в същото време на нас се гледа като на престъпници“, коментира още стопанинът. 

Според Цеков липсва съгласуване по темата между Министерството на финансите и Министерството на земеделието. 

Друг проблем е, че когато се кандидатства по различни европейски програми, всички членове на групата се идентифицират като един, което е още една пречка пред развитието на организациите на производители. 

„Всичко това води до липса на развитие. А истината е, че за да можем да оцелеем и да се развиваме – трябва ни обединение. Това са структурите, които могат да преодолеят всичките препятствия“, сподели той. 

През последните 5-6 години се провеждат ежегодни срещи с Приходната агенция. За последно преди 2 месеца е информиран служебният финансов министър, която е запозната добре с проблема. Земеделските производители очакват да бъдат подадени указания към териториалните служби на НАП, но засега това не се случва.