Сериозните мразове през февруари са изпитание не само за хората, но и за растенията, след като през януари голяма част от страната бе обхваната от пролетни температури. В Североизточна България, където много от овощарите залагат на ранни култури - кайсии, череши и др., студът също е сериозен.
Агри.БГ коментира състоянието на овощните градини в Североизточна България с Мирослав Черников – овощар, който стопанисва около 1000 дка плодни култури.
“Имаме леки притеснения, че част от ранните и средноранните сортове кайсии може и да са измръзнали, но това ще го разберем след снега. По-уязвими са някои от модерните сортове, като “Меджик кот” (Magic Cot), “Коко” (Cocot), както и от по-старите “Кишиневска”, “Унгарска”, която е средноранен сорт, но това ще го разберем след като се стопи снегът. Това са сортове както за прясна консумация, така и за преработка”, коментира Черников.
Експерт: До 10 февруари няма опасност топлото време да провокира овошките
Според него влагозапасеността на почвата към момента е добра и ще благоприятства пролетното развитие на дърветата.
Резките промени в климата обаче често водят до намножаването на много неприятели, подобно на Черната златка, която се появи в градините през миналия стопански сезон, благоприятствана от голямата суша.
“Много от колегите се оплакват от Черната златка, особено в районите, където са концентрирани повечето градини, но се забелязва, че там, където няма поливане, нападенията са по-големи. Овощните градини, които имат напояване, нямат този проблем с Черната златка. Полагат се големи усилия за унищожаване на този неприятел, но все още няма решение на проблема”, допълни още Мирослав Черников.
Всяка година е различно, коментира овощарят, визирайки намножаването на различни вредители според климатичните условия. През 2024 г. например, за черешите проблем са били черешовата муха и мъхнатият бръмбар, но за новия производствен сезон е все още рано да се прогнозира.
0 КОМЕНТАРА