“Високите температури през зимата не са благоприятни за овощарството. Няма ли студ през зимните месеци, рискуваме да нямаме добър цъфтеж и респективно нормална плодова реколта през следващата година”, коментира за Агри.БГ перспективата за овощарите за следващата реколта проф. Димитър Сотиров от Института по земеделие в Кюстендил.
По думите му промените в климата оставят отпечатък върху всички видове плодни дръвчета, които залагат плодните си пъпки именно в студа.
“Напоследък климатичната тенденция е такава, че летните месеци стават все по-горещи, валежите стават все по-малко и това ще нанесе сериозни вреди върху българското овощарство”, прогнозира още той и допълни, че ако зимата се повтори като миналогодишната има риск от липсата на плодове в овощните градини.
Марие Николова: Затварянето на цикъла от градините до преработката дава предимство
Науката в областта на овощарството се опитва да отговори на климатичните промени, въвеждайки в селекция сухоустойчиви видове, които нямат нужда от много ресурси.
“Стремежът е да създаваме селекция на сортове, които са сухоустойчиви, но в същото време и студоустойчиви, защото един пролетен мраз е достатъчен да унищожи реколтата в даден регион. Липсата на валежи и повишаване на температурните условия, или като цяло промените в климата, налагат да насочим нашите усилия като селекционери именно в създаването и отбора на сортове, които да могат да устоят на климата. Търси се по-късен цъфтеж и по-икономично използване на водата от почвата”, коментира още селекционерът от Института по земеделие в Кюстендил.
5 КОМЕНТАРА
08.01.2025
04.01.2025
04.01.2025
04.01.2025
04.01.2025