Добивите от сливи през тази година са двойно по-ниски в сравнение с предишната. Прибрахме около 950 кг/дка, докато предишния сезон добивите достигнаха около и над 2 тона/дка”, коментира за Агри.БГ Димитър Матеев, собственик на овощна сливова градина в град Левски. 

Четете още: Реколта 2024: Какво отчитат овощарите?

Земеделският производител е категоричен, че заради сушата дърветата в градината му са пострадали. 

“Заради топлата пролет сливите тази година масово се опрашиха и заложиха много плод. Това впоследствие изигра лоша шега, защото завръзът искаше вода. Не успяхме да реагираме с напояването им и те не наляха водно съдържание, но, от друга страна, имаме добра захарност. Бриксът на сливата тази година беше добър, но добивът е двойно по-нисък от миналата година”, конкретизира Матеев. 

Овошките обаче са изостанали в развитието си. 

Нашата овощна градина на 85-90% е младо насаждение. Забелязват се пропаднали овошки, но това явление не е масово, защото успяхме да направим 2 жизненоважни поливки. Пропуснатите ни ползи обаче се крият в това, че развитието на леторастите не е това, което трябва да бъде, което означава, че влизането на овошките в плододаване ще се забави. Дърветата живяха в кризисна ситуация и само оцеляваха. Не искаме да повтаряме втора година, затова искам да направим инвестиция в напояване”, категоричен е младият стопанин. 

Стопанинът предвижда в градината му още през пролетта да бъде изградена поливна система за капково напояване, като водата бъде осигурена от собствен водоизточник. 

По думите на Матеев ползата от напояването ще е двойна. 

От една страна, ще се осигури вода за развитието на дръвчетата. Отделно ще можем да проведем и борба с Черната златка, от която овощари се оплакват масово тази година. Доказано е, че яйцеснасянето на този вредител е долу, в кореновата шийка. Много трудно е извеждане в борба с някакви химични методи. При този вариант ние ще ограничим тяхното намножаване с вода, защото, когато осигурим висока влажност в почвата за определен период от време, яйцата умират. По този начин ще ограничим и тяхната популация за следващата година, а за възрастните сме предприели други мерки - сега започваме да вкарваме и хищни нематоди в почвата”, допълни Димитър Матеев.

Той допълни, че Черната златка масово се намножава в сушави години, а при влага вредителят не може да да се възпроизведе и икономическият праг на вредност не е така сериозен. 

Димитър Матеев е собственик на 28 дка сливова градина, като едва 4-5 дка от нея плододават. Заедно с приятелката си Преслава Петрова намират своята формула за успех, разработвайки продукти с високо качество, още преди потенциалът на овошките да е напълно развит.