„Официално още няма обявена изкупна цена за овчето мляко от Кампания 2025 г., но вече ни се „подхвърлят” суми от 1,50 – 1,60 лв., което е скандално ниска цена”, споделя пред Агри.БГ роден овцевъд.

По думите му се правят опити да се свали изкупната цена под претекст, че чумата по дребните преживни животни ограничава износа, тоест търговията и оборотите на преработвателите. Още през януари Китай забрани вноса на живи животни от България, както и на преработени и непреработени продукти от тях, но доколко това засяга търговията с мляко и млечни продукти?

"Страховете на мандрите са, че Европейската комисия ще наложи санкции на България за млечни продукти заради чумата и че ако млякото се преработи, то няма да може да бъде реализирано в Германия примерно, за където имаме регулярен износ.

Това обаче е неоснователно притеснение и изглежда, че се ползва само като претекст, тъй като реално няма държава в ЕС, в която да действа забрана за вноса на овче мляко от България. Да, има забрана от Китай, Русия, Турция, Северна Македония, но ние за тези държави не изнасяме”, коментира представителят на сектора.

Според официалните данни на Министерството на земеделието (МЗХ) за дейността на млекопреработвателните предприятия през първия месец на 2025 г. у нас са преработени 557 хил. литра овче мляко. За сравнение през януари 2024 г., количествата са били по-малко – 457 хил. литра. За цялата предходна година преработените количества овче мляко възлизат на 20 573 хил. литра.

На фона на бродещите слухове сред овцевъдите за опити да се свали цената на млякото някой от тях все още чакат парите си от родни мандри за предадено мляко през 2024 г., че и през 2023 г.