Изключително важно за овцевъдите е да не се купуват животни в райони, които са в близост до опасните зони, където са регистрирани огнища на болестта чума по дребните преживни животни в Гърция и Румъния”, призова младият овцевъд Ерик Борисов, който е и член на Управителния съвет на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).

Макар че именно поради тази причина стойността на овце и кози е паднала наполовина, той допълни, че стопаните трябва да бъдат изключително внимателни. 
Ако досега едно животно е било 200 евро, сега то струва около 100 евро. В момента се купуват не много животни - по 100-150 животни с камиони, а по 5-10 овце или кози”, каза още Борисов. 

Той апелира стопаните да бъдат особено внимателни към дезинформацията в социалните мрежи, че болестта е пренебрежима и няма как да се отрази на бранша. По думите му обаче Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не прави достатъчно в тази посока. 

“От Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) тази седмица ще идват на проверка в моето стопанство, но на територията на община Плевен няма засилени проверки, не съм чувал и за такива мерки в Северна България близо до Дунав”, допълни още фермерът. 

Чумата по дребните преживни животни обаче е сериозна болест, която може да доведе до унищожаване на цяло едно стопанство, категоричен е животновъдът. 

“Засегне ли чумата дори едно животно от фермата, единственото спасение е евтаназия и избиване на цялото стопанство. Това е болестта на болестите, няма какво да се направи! Единственото нещо е да не го допускаме на територията на страната. В Румъния, която е с много по-изразено овцевъдство и козевъдство от нас, в момента стада по 1000, по 5000 бройки се избиват.

Стопаните трябва да се отнасят с повишено внимание и ако забележат, че животно в тяхната ферма е с изразена диария, че е мудно, че има изморен вид, незабавно да уведомят ветеринарния лекар на фермата или общината, защото рискуваме да си загубим отрасъла”, коментира Ерик Борисов. 


В момента Борисов отглежда 150 овце от породата Черноглава плевенска овца, която от две години е призната за автохтонна порода, застрашена от изчезване. 
 “Избие ли се веднъж моето стадо, аз няма как да си го върна. Трябва да започна с нова порода”, каза още овцевъдът. 
Мерки срещу болестта трябва да прилагат и работниците във фермите, като в случаи на миграция от една ферма в друга, те трябва да бъдат подложени на задължителна карантина.