“Мерките, които могат да предприемат стопаните и които са лесноизпълними, предвиждат на този етап да не допускат чужди хора във фермите, дори и на посещение, особено колеги от други стопанства”, коментира за Агри.БГ Ерик Борисов, овцевъд от Плевенско ситуацията с регистрираното огнище на чума по дребните преживни животни (ДПЖ) във Велинград.
По думите му заразата не е така смъртоносна както преди години и опитът на съседните страни сочи, че едва 2% от заразените животни показват сериозна сиптоматика и умират.
“Може би трябва да се облекчат мерките от страна на ЕС, защото евтаназията, която предстои, не е решение на проблема. Тези животни с тези антитела доказват, че те са преболедували още юли месец, в горещините, когато имаше изразени огнища в Гърция и Румъния. По някаква причина БАБХ не го е засекла и поради тази причина от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) искаме оставката на цялото ръководство на БАБХ. Те проспаха заразата!”, допълни Борисов, който е част от Управителния съвет на асоциацията.
Според животновъда обаче директивите на ЕС са едни за всички и трябва да се спазват, иначе цялата държава ще бъде санкционирана. Но именно на държавническо ниво трябва да се предприемат стъпки по облекчаването на стопаните относно прилаганите мерки при поява на огнище на опасната болест.
“Тепърва трябва да се допитаме до министъра на земеделието и храните, който да представи исканията ни на европейско ниво, защото това не се случва само в България, но и в другите страни от Източна Европа - Гърция и Румъния, но трябва да има работа в тази посока!”, коментира Ерик Борисов.
Предпазните мерки, които Борисов прилага в собственото стопанство, включват забрана за посещения на стадата от външни хора, а работниците използват дрехи и обувки специално за оборите.
“Аз до известна степен съм привилегирован, защото в Северна България няма толкова силно изразено животновъдство, както в Южна България. Най-близката до мен ферма е на 10 км. Аз също спазвам някакви правила - от няколко месеца не съм допускал чужди хора във фермата освен работниците. И не смятам да го правя занапред. Ползва се облекло и обувки специално за фермата. Когато наемах работници, първите няколко дни те нямаха достъп до животните”, обясни овцевъдът.
Ерик Борисов отглежда 150 овце от породата Черноглава плевенска овца, която от две години е призната за автохтонна порода, застрашена от изчезване. Казва, че случи ли се да унищожат стадото му, той ще трябва да започне наново с друга порода животни.
2 КОМЕНТАРА
03.12.2024
02.12.2024