Рекордно рано влязоха зърнокомбайните в царевичните полета на Добруджа. Още в последните дни на август стопаните от три добруджански общини – Добричка, Тервел и Крушари, стартираха кампанията. 

За съжаление голяма част от тях на този етап са пуснали машините не заради прибирането на зърното, а заради разчистване на полетата. Причината – изсъхнали царевични растения и липса на кочани. 

Няма изгледи в останалите пет общини на Добричка област картината да е по-различна. За поредна година ситуацията при пролетните култури е почти трагична в цяла Добруджа. През екстремно горещите летни месеци фермерите с тревога наблюдаваха как продължителната суша и високите температури буквално стопяват добивите. 

Първите резултати от прибирането на царевицата показват от 200 кг/дка до 340 кг/дка. Не липсват и полета от стотици декари с нулеви добиви. Пожънатото до момента зърно е неколкократно по-малко от потенциала на растенията и добивите, прибирани преди години. За съжаление ясно изразените климатични промени през последните стопански сезони водят до все по-драстичен срив в производството на царевично зърно. 

Малко по-големи надежди земеделските стопани възлагаха на слънчогледа. Към момента жътвата на маслодайната култура показва добиви от 153 кг/дка до 200 кг/дка. Най-слабите резултати отчитат стопаните от община Генерал Тошево, а най-високите са в община Тервел.

Средният добив от слънчоглед в Добричка област е 171 кг/дка.

Единствено жътвата на пшеница и ечемик надхвърли очакванията на стопаните. Средно по 669 кг/дка пшенично зърно прибраха фермерите в складовете си. Въпросът е при очертаващи се ниски или нулеви добиви от пролетните култури как реализираното зърно от пшеница ще успее да „върже“ финансите за земеделските стопани? Все пак всички очакват рента, а за новата реколта трябват средства, нали?