Установен е Син език при две говеда в село Аврен, община Крумовград, област Кърджали, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Кризата с торовете 

Заболяването е потвърдено в рамките на изпълнение на Програмата за надзор и контрол на болестта Син език по преживните животни в България през 2018 – 2021 г., при изследване на сентинелни животни (не се ваксинират с цел да се проследи за циркулация на заболяването). Животните, дали положителна проба за наличие на вируса, са от един животновъден обект. Резултатите са потвърдени от Националната референтна лаборатория за Син език при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ).

БАБХ: Не се налага умъртвяването на заболелите и контактните животни. 

Извършват се клинични прегледи на всички преживни животни в засегнатия обект, забранява се придвижването им извън стопанството. На територията на Община Крумовград тече преброяване на възприемчивите животни.

От Агенцията припомнят, че Синият език е вирусно заболяване по домашните и дивите преживни животни (говеда, овце, кози, биволи, сърни, елени и муфлони). Предава се само чрез кръвосмучещи насекоми, които преди това са хапали друго заразено преживно животно. Не може да се осъществи заразяване с храна, вода и по въздух. Месото, млякото, труповете на умрелите животни и транспортните средства не са фактор за разпространението на болестта. Тя не е опасна за човека, но причинява сериозни икономически загуби.

С цел предпазване на възприемчивите домашни преживни животни в Република България се изпълнява ежегодно програма за контрол и надзор на болестта чрез ваксинация. Във връзка с огнището и за да се гарантира здравния статус на преживните животни със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е разпоредена проверка на изпълнението на ваксинационната програма на говеда и овце срещу болестта в цялата страна.