Румънски овце, доставени в края на февруари в кланница в Долна Австрия, са дали положителен резултат за чума по дребните преживни животни (PPR). В отговор Австрия наложи забрана за внос на животни за клане от Румъния и Унгария.
Според информация от Федералното министерство на социалните въпроси, здравеопазването, грижите и защитата на потребителите, в края на февруари 2025 г. доставка румънски овце е била подложена на проверка в кланница в Долна Австрия. Изследванията са потвърдили наличието на чума по дребните преживни животни. В рамките на карантинните мерки заразените животни са били незабавно унищожени, а на мястото са извършени обстойни процедури по почистване и дезинфекция.
Според ветеринарните власти овцете са пребивавали на австрийска територия само няколко часа, като е изключен всеки пряк или непряк контакт с други животни. Превантивно са били проверени и всички стопанства в непосредствена близост до кланицата, пише landwirt-media.com/.
Австрия въвежда и допълнителни ограничения
В статията се казва още, че Австрия поддържа интензивен контакт с Европейската комисия и засегнатите държави членки по този случай. За да защити животновъдния си сектор и да запази статута си на държава „свободна от PPR“, страната временно преустановява вноса на животни за клане от Румъния и Унгария. Освен това са въведени допълнителни изисквания за въвеждането на възприемчиви животни (за PPR и други заболявания) от Гърция и България.
Контрастът със ситуацията в България
Докато Австрия реагира бързо и ограничава вноса на животни от засегнатите страни, България все още се бори със собствена криза, свързана с разпространението на заразни болести сред дребните преживни животни.
Според една от последните анкети на Agri.BG 45% от участниците смятат, че държавата ни не предприема достатъчно мерки за справяне с проблема. Най-голямата част от отговорилите настояват за преоценка на мерките на европейско ниво, докато други поставят фокуса върху необходимостта от по-добра комуникация и възстановяване на доверието в институциите.
Разбира се, има и такива, които смятат, че мерките са достатъчни – 36% от анкетираните вярват, че всичко възможно вече се прави. 15% обвиняват самите животновъди за неспазване на забраните, а 11% настояват за по-добра компенсация за стопаните. 10% са категорични, че фермерите трябва да следват правилата на ЕС, а други 10% смятат, че трябва да се действа според случая.
Картината става още по-мрачна, когато добавим и международния аспект – десетина държави, сред които Китай, Великобритания и Турция, вече забраниха вноса на български животински продукти. В същото време нелегалният внос на животни от Гърция, където има стотици огнища на шарка, продължава да бъде нерешен проблем.
0 КОМЕНТАРА