Огнище на чума по дребните преживни животни потвърдиха ветеринарите в Унгария. Случаят е първи за страната. Засегнатото стадо е в окръг Зала – регион, който граничи със Словения и Хърватия. Според Националната служба за безопасност на хранителната верига на Унгария (Nébih), животните са пристигнали от събирателна станция в Румъния, а в момента се прилагат спешни мерки за ограничаване на разпространението на заболяването.
И те ли са безсимптомни?
Чумата по дребните преживни животни е силно заразно вирусно заболяване, което засяга овце и кози, предизвиквайки висока смъртност и сериозни икономически загуби. Въпреки това в България, по време на епидемията през 2018 г., а и след "пресния" пример във Велинград, хора все още се чудят защо животните не показват симптоми на болестта?
И през 2018 г., и през 2024 г. липсата на клинични признаци у животните доведе до обществено недоверие, протести и дори международни спорове. Българските власти защитаваха необходимостта от превантивно унищожаване на стадата, за да предотвратят разпространението на вируса, но много стопани и експерти поставиха под въпрос както диагнозите, така и самите действия на институциите.
А сега, когато заболяването се появява и в сърцето на Европа, е логично да се запитаме - „безсимптомни“ ли са отново животните и ще бъдат ли те унищожени?
Какво се случва в Унгария?
На 16.01.2025 г. животните са пристигнали от събирателна станция в Румъния. Взети са проби при пристигането им, но не е имало признаци на чума. Пробите са изследвани в национална референтна лаборатория на 23.01.2025 г. и са излязли положителни.
На 24.01.2025 г. във фермата отива ветеринарен лекар, който вижда клинични призници и взема проби, които още същия ден са изследвани и са положителни.
След потвърждението на заболяването, унгарските власти предприемат незабавни мерки. По официална информация от онлайн портала на Nébih, става ясно, че:
- Стадото в село Szentgyörgyvölgy започва да се ликвидира;
- Определена е защитна зона от 3 км и зона за наблюдение от 10 км, която обхваща и части от Словения;
- Налага с забрана за внос на дребни преживни животни от Румъния до второ нареждане;
- Стартират се масови скринингови изследвания в засегнатите региони.
Интересното е, че към момента в Румъния няма регистрирани случаи на заболяването, но през 2024 г. страната се "похвали" с няколко огнища на чума по ДПЖ. Вероятно тук следва да се запитаме как се е стигнало до заразяване на стадото в Унгария и дължи ли се това на пропуски в контрола по границите?
Houston, we have a problem! Опасността за България не е преминала
България е на кръстопътя на търговските потоци на животни в Европа, което поставя страната ни в интересна ситуация. Както обичаме да се шегуваме - Агенцията по храните (БАБХ) често е на Луната, съдейки по неадекватните решения, които често взема по една или друга причина. Тук обаче продължаваме да говорим за нещо сериозно и ако не се вземат адекватни мерки, има риск заболяването да навлезе много по-сериозно у нас.
Далеч сме от това да даваме акъл на институциите как да си вършат работата, но ето само няколко малки подсказки, които според нас звучат логично:
- Ясна и прозрачна комуникация от страна на ветеринарните власти няма да навреди на никого – фермерите трябва да получат навременна и достоверна информация, току-виж са започнали отново да имат доверие на БАБХ.
- Прецизни лабораторни анализи, придружени с публични резултати – за да се избегнат съмнения относно наличието на заболяването (каквито в България често имаме).
- Истински и засилен контрол върху търговията с животни.
Случаят в Унгария (след този в България) показва, че чумата по дребните преживни животни не е регионален проблем, а заплаха за цяла Европа. Въпросът вече не е дали ще има мерки, а дали те ще бъдат ефективни. Надяваме се!
0 КОМЕНТАРА