“През 2025 г. планираме в нашето стопанство да засеем 5 000 дка слънчоглед и 2 000 дка царевица. Започнахме да култивираме площите. Колегите от Южна България вече масово сеят, но ние сме далече от тази фаза”, коментира за Агри.БГ предстоящата кампания по засяване на пролетните култури Мартин Балулов, земеделски стопанин от Варненско, който гледа около 17 000 дка култури.
Той уточни, че след началото на април ще започне и работата по засяването на пролетниците в стопанството в зависимост от прогнозираните температури.
“През последните години се наблюдава тенденцията понякога по-късните сеитби да успяват да преодолеят ранни жеги и резултатите от тях да са по-добри. Затова в нашето стопанство не мисля да сеем рано, ще гледаме да имаме добри условия”, уточни още фермерът.
За да се предпази от пропадане на реколтата, стопанинът задължително комбинира различни видове хибриди на площите, разпределяйки опасността от провал.
Сушата „редактира“ списъка с пролетните култури у нас
“Като гледам 5 000 дка слънчоглед, засявам 10 хибрида, дори на едно поле, пак не са едни и същи. Причината е, че през лятото дъждът стига понякога до средата на полето, другата част остава сухо, почвата е различна, така че за мен е абсолютно задължително да сея различни хибриди”, категоричен бе Мартин Балулов и допълни:
“Абсолютно задължително е да се диверсифицират сортовете, защото някои по-рано стават, други по-късно, трети са по-сухоустойчиви, други са по-екстензивни, така че ние не знаем кога ще дойде жегата, дали ще хване периода на цъфтеж на слънчогледа. Това, което практикувам от години, е колкото се може повече диверсификация на хибриди, ранни-късни, екстензивни-интензивни, за да има някакво покриване на едно с другото и да има разпределяне на риска”, коментира още земеделският производител.
Фъстъците навлизат в нивите на стопаните от Североизтока
Царевицата, която ще засее, пък задължително се гледа при поливни условия.
“Аз нямаше да сея царевица, ако нямам поливни площи. Много отдавна минаха времената да изкараш 1 тон царевица без да я поливаш, така че полетата, на които ще заложа, ще се поливат. Но и това не е панацея, тъй като миналата година имахме поливна царевица и тя пак даде 600 кг, защото беше много топло и имаше проблем с опрашването”, допълни още Мартин Балулов.
2 КОМЕНТАРА
23.03.2025
23.03.2025