Европейската комисия предлага мащабен пакет от мерки за опростяване на Общата селскостопанска политика и повишаване на конкурентоспособността на земеделските стопани

С цел да опрости Общата селскостопанска политика (ОСП) и да засили конкурентоспособността на земеделските производители, Европейската комисия представя днес мащабен пакет от мерки, насочени към административната тежест, контрола, прилагането, реакцията при кризи и инвестиционните нужди в сектора. Очаква се предложените промени да спестят до 1,58 милиарда евро годишно за земеделските стопани и 210 милиона евро за националните администрации, като същевременно направят плащанията, някои изисквания и инструментите за управление на кризи по-гъвкави и лесни за прилагане.

Тази инициатива е част от по-широки усилия за опростяване, съобразени с Компаса за конкурентоспособност на ЕС, и подкрепя конкурентоспособността, устойчивостта и дигитализацията на земеделския сектор, като отделя специално внимание на младите и биологичните фермери.

Земеделските стопани в ЕС са подложени на сериозни административни изисквания, които често не отразяват реалностите на терен. Това административно натоварване е времеемко, генерира разходи за стопаните и администрациите и води до ниско приемане на правилата и възможно възпиране на инвестиции.
За да отговори на тези предизвикателства, Комисията предлага целенасочени решения под формата на конкретни законодателни промени, базирани на практически опит и обширна обратна връзка от заинтересовани страни и държави членки.

Опростена схема за плащане за малки стопанства

За да се направи схемата по-привлекателна, годишното еднократно плащане за малки земеделски стопанства ще бъде увеличено от 1 250 на 2 500 евро. Целта на тези плащания е да се насърчи по-балансираното разпределение на подкрепата, да се укрепи жизнеспособността на селските райони, където малките стопанства играят ключова икономическа роля, и да се намали административната тежест както за земеделските стопани, така и за органите.
Тези стопани също ще бъдат освободени от някои екологични изисквания (условност), като в същото време могат да се възползват от плащания по еко-схеми, които насърчават природосъобразното земеделие.

Опростени екологични изисквания и контрол

Пакетът за опростяване цели да отчита по-добре разнообразието от земеделски практики и местни условия, като същевременно намалява припокриването с действащите национални разпоредби.

Например, сертифицираните биоферми автоматично ще се считат за изпълняващи някои от екологичните изисквания на ЕС за финансиране.
За някои от по-сложните изисквания земеделските производители могат да получат стимули за опазване на торфища и влажни зони, както е предвидено в Доброто земеделско и екологично състояние 2 (ДЗЕС 2).

Тази подкрепа ще им помогне да се съобразят и с национални правила, които надхвърлят стандартите на ЕС, като им осигури справедливо компенсиране за положените усилия.

За намаляване на административната тежест контролът ще бъде оптимизиран чрез използване на сателитни технологии и дигитални инструменти. Освен това ще се въведе нов принцип – само една проверка на място годишно за всяко стопанство.

Подсилено управление на кризи и по-прости процедури за националните администрации

Земеделските производители, засегнати от природни бедствия или животински болести, ще получават по-добра подкрепа чрез нови кризисни плащания в рамките на Стратегическите планове по ОСП и чрез по-гъвкави и достъпни инструменти за управление на риска.
Държавите членки ще имат по-голяма свобода да адаптират своите Стратегически планове по ОСП, като предварително одобрение от Комисията ще се изисква само за стратегически изменения. Това ще ускори процеса и ще позволи по-бързо прилагане на новите мерки в полза на земеделските стопани.

Повишена конкурентоспособност и дигитализация

Малките земеделски производители ще имат по-лесен достъп до финансиране чрез нов опростен инструмент, който предлага до 50 000 евро паушално финансиране за подобряване на конкурентоспособността на стопанствата им.

Националните администрации ще бъдат насърчавани да развиват съвместими дигитални системи. Следвайки принципа „въвеждане веднъж – използване многократно“, целта е фермерите да подават данните си само веднъж в единна система, спестявайки време, намалявайки административните разходи и подобрявайки управлението на стопанствата.

Следващи стъпки

Законодателното предложение ще бъде представено на Европейския парламент и Съвета за одобрение.
Паралелно с промените в основните правила на ОСП, Комисията ще предложи допълнителни мерки за опростяване по-късно през годината, включително в сектори извън земеделието. Целта е да се намали административната тежест по отношение на отчетността и контрола, и да се улесни прилагането на новите гъвкавости, въведени с т.нар. омнибус за опростяване на ОСП. Тези действия са описани в пътна карта.

По време на настоящия мандат Комисията поставя като приоритет премахването на припокриващи се, ненужни или прекомерни правила, които представляват излишна тежест за бизнеса в ЕС и възпрепятстват развитието. Комисията начерта нов курс за опростяване на правилата на ЕС с цел повишаване на конкурентоспособността и просперитета на икономиката.

Ясен ангажимент е поемането на безпрецедентно усилие за опростяване – с цел намаляване на административната тежест с поне 25%, а за МСП – с поне 35% до края на мандата, без да се подкопават съответните политически цели.

Първият „омнибус“ пакет, приет през февруари, обхвана значителни опростявания в области като устойчиво финансово отчитане, задължения за устойчивост, механизъм за корекция на въглеродните емисии на границите, таксономия и инвестиционни програми на ЕС.

В земеделието това означава повишаване на конкурентоспособността на стопанствата в ЕС, намаляване на административната тежест както за земеделските производители, така и за публичните органи, и съобразяване с разнообразните ситуации и нужди на фермерите в ЕС.

Пакетът, представен днес надгражда върху мерките за опростяване, вече въведени от Европейската комисия през 2024 г. Той е част от по-широк процес, който ще продължи по-късно тази година с хоризонтален пакет за законодателно опростяване, насочен към други политики, които засягат земеделските стопани, агрохранителния бизнес и администрациите.

Пакетът за опростяване е ключов елемент от Визията за земеделие и храни, представена от Комисията през февруари 2025 г.
 

Подкрепете независимата журналистика