Еврокомисарят по земеделие Кристоф Хансен се застъпва за запазване на директните плащания за фермерите, противопоставяне на бюрокрацията и насърчаване на инвестициите в селското стопанство и през следващия програмен период.

Предложение: Фермерите да могат да предоговарят условия при спад на цените

 

В същото време европейският политик подчерта значението на продоволствената сигурност, подкрепата на малките и средни стопанства и насърчаването на новите поколения чрез достъп до пари и земеделска земя, става ясно от изтекъл в публичното пространство документ на Европейската комисия, цитиран от agrointel.ro.

Според вътрешни източници визията на комисар Кристоф Хансен за новата Обща селскостопанска политика (ОСП) трябва да бъде оповестена следващата седмица - на 19 февруари. 

В нея той възприема много препоръки от стратегическия диалог относно селскостопанската политика на ЕС. Хансен иска да увеличи инвестициите в селското стопанство, да укрепи фермерите във веригата на стойността и да наложи спазването на стандартите на ЕС при внос на селскостопански продукти

Преди лятната ваканция комисарят по земеделие има намерение да представи пакет от мерки за опростяване на ОСП.

Визията на ОСП има за цел да върне на преден план в европейската земеделска политика сигурността на доставките на храни и селскостопански продукти за населението. След 2027 г. подкрепата на ОСП ще се фокусира повече върху фермерите, които „активно допринасят за продоволствената сигурност, икономическата жизнеспособност на фермите и опазването на околната среда“.

В същото време обаче Комисията изглежда смята да продължи да разчита на директните плащания. Наред с други неща се подчертава, че през 2020 г. например пряката помощ представлява средно около 23% от селскостопанския доход. Това може да има за цел постигане на по-ясно разделение между помощта за околната среда и социално-икономическата помощ, каквито са директните плащания.

Без да предоставя конкретни подробности, проектът на визия за селскостопанската политика разглежда въпроса за опростяването. Инструментите на бъдещата ОСП трябва да се използват по „по-прост и по-целенасочен“ начин в подкрепа на амбициозна и ориентирана към бъдещето селскостопанска политика на ЕС. Това следва да се отнася по-специално за малките и средни земеделски производители, които да могат да работят без административна тежест. 

Проектът за визия предвижда насочване на подкрепата от ОСП към земеделски стопани, които имат най-голяма нужда от нея, включително ферми в необлагодетелствани райони, млади и нови фермери и смесени стопанства.

Разглежда се също така и спорният въпрос за тавана на директните плащания. Но всеки, който се надява на точно посочена сума на ниво ЕС, вероятно ще бъде разочарован. Според документа е необходим таван, „като се вземат предвид различните структурни и секторни обстоятелства в държавите членки“. Това не означава особена промяна в статуквото. В момента ОСП има незадължителен годишен таван от 100 000 евро на ферма. 

Освен това инструменти като плащанията за екосистемни услуги ще продължат да съществуват и ще бъдат „рационализирани и опростени“. Изглежда също, че инструментите за управление на кризи и риск ще бъдат запазени.  

Проектът за визия подчертава значителни забавяния на инвестициите в много земеделски стопанства. Особено трудно е за младите фермери и жените на полето да получат подходящ външен капитал. Причините включват икономическото състояние на малкия бизнес, силно колебаещата се рентабилност и рискове като нестабилност на времето и стоковите пазари. Отново се споменава планирано засилено сътрудничество с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Целта е да се стимулират инвестициите за МСП, не само в селското стопанство.

Както Хансен вече посочи в няколко изказвания, въпросът за смяната на поколенията също ще бъде разгледан по-настоятелно през следващите пет години.

За да се подобри привлекателността на селскостопанския сектор за младите и новите фермери, трябва да се обърне внимание на въпроси като достъпа до земеделска земя, се посочва в проекта.

Комисията възнамерява да работи за създаването на Обсерватория на ЕС за земеделските земи с цел да се подобри прозрачността при сделките със земя, правата, ценовите тенденции и други фактори.

В същото време се подчертава, че обновяването на поколенията „не може да бъде подкрепено само от ОСП“. Твърди се, че насърчаването на истинското обновяване на поколенията изисква подход, обхващащ цялото общество. Необходима е комбинация от политики от различни области и отговорности. Следователно до края на 2027 г. ще бъде представена стратегия за обновяване на поколенията в тясно сътрудничество с държавите членки, членовете на Европейския парламент и заинтересованите страни.

Проектът на визията на Комисията за селскостопанския и хранително-вкусовия сектор изразява твърда позиция по отношение на търговията с храни и обещава да наложи по-строги стандарти на трети страни, когато става въпрос за пестициди и хуманно отношение към животните, съобщават от Euroactive.

Комисията обещава да гарантира, че най-опасните пестициди, забранени в ЕС, „не се допускат обратно“ чрез внос. Заложено е също така да се предотврати производството на забранени вещества в блока за износ към трети страни.

Освен това е обявена стратегия за биоикономика за края на 2025 г. Целта е Европейският съюз да се позиционира като водещ световен играч в тази област. Въглеродното земеделие отново се споменава като „допълнителен източник на доходи“.