Агри.БГ стартира рубриката "Консервационно земеделие" с автор Веселин Спасов.

С нея ще опитаме да помогнем на фермерите, които евентуално биха искали да намалят обработките, да запазят повече влага в почвата и да повишат рентабилността. Без значение дали сега започвате или вече практикувате No Till практики, се надяваме, че ще бъде полезно. 
   
Основната разлика при Безорното земедели е начинът на мислене. 

Досега сме свикнали да следваме препоръки нещо подобно на рецепта: Има конкретни мероприятия (обработки, торене, растителна защита и др.) и ги правим почти в точно определена последователност, в точно определено време, с надеждата, че ще имаме късмет и времето да е с нас. 

При No Till по-скоро се адаптираме спрямо ситуацията. Сеем не по календар, а когато трябва, торим, колкото и когато трябва, използваме препарати за растителна защита, когато се налага, тоест не използваме превантивно. 

Целта е да се погрижим за почвата, а тя сама ще се погрижи за растенията. 

Основните два проблема са, че Почвите вече са по-изтощени отпреди (не са толкова плодородни), и че дъждовете не са толкова равномерни (имаме дълги периоди без капка дъжд). 

Тези два фактора могат да доведат до изключително слаби резултати. Ако имаме много плодородна земя, дори и в лоша година, ние пак ще имаме добив. Ако годината е хубава и имаме влага, дори и на по-слаби почви, ние пак ще имаме нормален хубав резултат. 

Обработките на почвата за жалост правят така, че губим както влагата, така и плодородието. 

Влагата е ясно как я губим. Когато почвата е обработена, слънцето я напича, вятърат я духа и горният слой изсъхва. Когато правим обработки няколко пъти в годината, ние губим значителен процент от влагата. Губим я точно там, където най-много ни трябва, в горния почвен слой. 

А защо да губим плодородието с обработките? Причините са няколко. 

От една страна, когато почвата не е покрита, тя често е подложена на ерозия (водна и ветрова). Когато има силен вятър или силен дъжд, ако почвата не е покрита, самият вятър и дъжд я отмиват. 

Малко по малко, прашинка по прашинка при всеки дъжд, ние губим част от почвата, тя отива извън нашите полета. 
Най-горният почвен слой е най-плодородният, а с ерозията ние губим точно него и с всяка следваща година, ние сеем нашите култури на по-долен почвен слой. 

Въпросът е: Можем ли да сеем без да обработваме? За щастие отговорът е – ДА.

За щастие, защото това означава, че ще можем да спестим една не малка част от разходите за производство, но втората по-важна причина е, че ще спрем да губим нашето плодородие и влага. 

Основният въпрос е: Как да направим така, че спирайки обработките добивите ни да не намалеят, да се запазят, а защо не и да се увеличат. 

Истината е, че добивите наистина могат и да се увеличат, защото запазваме влагата и подобряваме почвите си. Но все пак има много неща, които трябва да направим, много детайли и подробности да съобразим.

Можем да кажем, че най-важното нещо е човек да научи колкото се може повече неща, да чете, да пита, да любопитства, да общува с колеги и да обикаля полетата си по-често, най-добре с лопата в багажника, за да гледа какво се случва с почвата. За щастие вече има много опит и в България, на който можем да стъпим и от който можем много да научим. 

Опит и съвети, които да ни спестят много пари, защото на голям мащаб и малката грешка оказва голямо влияние. Затова всяка подробност е важна и най-любознателните и умни хора, успяват най-много. 

За край на първата статия нека направим едно предизвикателство към вас. Много от вас навярно сте го правили много пъти, но ако не сте: 

Вземете лопата, отидете на полето и потърсете разликите в почвата между стърнището отстрани, там където не се обработва, до пътя, и го сравнете с ваше поле. 

Най-добре е това да се прави пролетно време, когато е влажно и лесно се копае, но и сега могат да се открият много интересни и важни неща. Опитайте да видите къде е по-влажно и къде по-лесно се копае.

Очаквайте следващата статия по темата - само в Агри.БГ