Опитите на нелегален внос на животни се увеличават, констатират от администрацията, затова и в последните дни от министъра на земеделието и храните Георги Тахов се лансира идеята към граничната полиция да бъдат прикрепени инспектори от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), които да работят в посока засилване на контрола на незаконния трафик на животни от опасните от епизоотична гледна точка страни.
“В последния месец имаме няколко установени случая на нелегален внос на дребни преживни животни (ДПЖ) от съседна Гърция и при положение, че там има стотици обявени огнища на шарка по ДПЖ, това е особено притеснителен момент и затова се опитваме да подобрим контрола. Министърът на земеделието иска освен граничните патрули в тези проверки да участват и колеги ветеринари, но основният контрол се организира от Министерство на вътрешните работи”, коментира за Агри.БГ заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев.
Освен засилването на проверките от съседна Гърция, заради “внос” на опасни болести по животните у нас, по всички наши граници има включена и мярка по дезинфекция на влизащите транспортни средства, допълни заместник-министърът.
И съседна Румъния се приема като опасна дестинация за животновъди, тъй като има все още действащи огнища на епизоотии по животните.
У нас случаят “Велинград” пък е в застой, като се чака решение на съда относно правотата на издадената от изпълнителния директор на БАБХ д-р Светлозар Патарински заповед за депопулация на стопанството заради положителен резултат за чума по ДПЖ.
Именно нелегален внос на животни е една от версиите за появата на болестта в стопанството във Велинград, предположиха тогава от администрацията.
В момента в страната по европейско законодателство в червено “светят” на картата две огнища за болестта - от 2018 г. в Болярово и от 2024 г. във Велинград.
Такова огнище съгласно европейското законодателство се закрива само след депопулация на съответния обект и дезинфекция, обясни доц. Стратев.
Заради появата на шарка по ДПЖ у нас пък бюджетът предвиден за обезщетения на стопаните при унищожение на фермите им от опасни болести бе актуализиран, допълни още заместник-министърът на земеделието и храните.
3 КОМЕНТАРА
07.02.2025
07.02.2025
07.02.2025