Министерството на земеделието и храните ще продължи да насърчава разнообразието от местни сортове, като в същото време подкрепя стопаните, които искат да внедрят нови сортове, които са устойчиви на климатичните промени. Опазването им се подпомага чрез интервенциите по Стратегическия план за развитие на земеделието.
Бюджетът по основната интервенция „Опазване на застрашени от изчезване местни сортове, важни за селското стопанство“, е в размер на 41,635,165 евро.
Четете още: Ще изчезнат ли традиционните сортове? Стопаните срещу нов европейски регламент
На предстоящото заседание на Съвета по земеделие и рибарство на 9-10 декември, Унгарското председателство ще представи доклад за напредъка по предложение за Регламент за растителния репродуктивен материал, който обединява 9 от съществуващите директиви в сектора.
Предложението за регламент в сегашния му вид е само рамка за предстоящи обсъждания. Предвижда се регламентът да бъде приет с гратисен период от минимум три години, в които ще действа настоящото законодателство. Очаква се дискусиите по него да приключат и той да бъде приет не по-рано от началото на 2027 г.
България изрази своята позиция по темата на заседанието на Съвета през юни 2024 г. Българската държава, още от самото публикуване на предложението, има последователна позиция против усложняване и увеличаване на административната тежест за производителите на семена.
Позицията на страната е против направеното предложение да се въведе сортоизпитване за биологични и стопански качества и устойчивост за зеленчукови и овощни култури за местните сортове.
България е категорична, че такова изискване не трябва да се въвежда. Фирмите и физическите лица у нас, ангажирани със селекция на зеленчуци и овощни, не са малки и средни предприятия по смисъла на европейския регламент. В голямата си част те са микрофирми и това ще бъде голяма тежест за тях.
България също така е против включването на растителния репродуктивен материал в регламент за официалния контрол, тъй като това ще натовари производителите с одити и допълнителни проверки.
При бъдещите обсъждания на делегирани и изпълнителни регламенти, България ще обръща особено внимание за намаляване на административната тежест, запазване на сортовете и облекчения за микропроизводителите.
0 КОМЕНТАРА