Опасността от градушки не е преминала според прогнозата за месеца. Докато фермерите все още подават заявления за обезщетения и се отчитат щетите от предходните бури, на дневен ред стои въпросът за районите без адекватна градозащитазаща.
Вредите от златката във фокуса на срещи с фермери
Сред тях попада и област Бургас. Още преди повече от месец в Народното събрание беше внесен въпрос към аграрния министър относно липсата на противоградова защита в този район. В него се казва:
„За подобряване на ефекта от дейността по опазване на земеделските култури от неблагоприятни атмосферни явления е необходимо да се разшири защитаваната територия. Еднократно влагане на значителен финансов ресурс ще доведе до голям икономически ефект в продължение на много години.
Бургаският регион е сред регионите у нас с по-голяма честота на възникване на градушки, през годините много от земеделските продукции бяха унищожени от градушки, но досега не са изградени противоградни защити с ракетни площадки или друг алтернативен способ.
Предвиждате ли изграждане на противоградови защити с ракетни площадки в област Бургас? Ако отговорът Ви е отрицателен, какъв алтернативен способ предвиждате?“
Към момента, повече от месец след задаването на този въпрос, официален отговор от страна на Министерството на земеделието няма.
Същевременно още през април, при старта на активния сезон по защита от градушки, зам.-министър Иван Капитанов обяви изграждането на 25 нови ракетни площадки към вече действащите командни пунктове. По думите му мрежата ще бъде уплътнена в областите Пловдив, Сливен, Хасково, Стара Загора, Плевен и Видин. Освен това е планирано създаването на нова регионална дирекция за борба с градушките източно от Плевен, която ще включва още 28 площадки.
Бургас все пак беше споменат сред планираните действия, но не с ракетен способ. Заедно с областите Кюстендил, Перник и Ямбол, регионът попада сред териториите, където ще се прилага алтернативният метод за засев с наземни генератори. Според аграрното министерство, този метод води до „до 40% намаляване на енергията на градушката“ и има предимството, че може да се използва в урбанизирани зони, без да се изисква квалифициран персонал или контрол над въздушното пространство.
През май страната отново беше засегната от масови градушки, при които пострадаха фермери както в Южна, така и в Северна България. В някои райони, въпреки наличието на защитна система, пораженията бяха значителни. Оценката на фермери е, че градозащитата не е била ефективно използвана.
„Само от площадката на село Подкрепа е имало стрелба по градоносните облаци, докато от Узунджово, Александрово и Горски извор, не са изстреляли нито една ракета“, коментира за Агри.БГ Фикрет Мехмед от Хасково.
На фона на очакваните метеорологични условия и предстоящите летни бури, остава отворен въпросът дали защитата от градушки ще бъде достатъчна. Надеждата на фермерите е, че до края на сезона няма да се сбъднат по-лошите сценарии.

1 КОМЕНТАРА
20.05.2025