В момента имаме тотално изкривен пазар на плодовете заради безмитния внос от Украйна и Молдова и трябва съвсем отговорно да кажа, че традиционна група плодове, като сливите ще отпаднат за българските производители. Това заяви за Агри.БГ Цветан Цеков от Браншова камара „Плодове и зеленчуци“. 

Овощар: Постоянни данъчни проверки тормозят стопаните от групите на производители

 

„За това сме алармирали oщe преди време. Tази година няма дори цена, никой не иска да изкупува сливи. Подобно нещо се случва и с черешите, където пазарът е монополизиран от две италиански фирми. Заради липсата на обединения производителите не могат да се преборят с този монопол. Сега се притискат отделните производители“, каза още браншовият представител. 

Освен двете най-разпространени култури, които се отглеждат на над 100 000 дка, изключително сериозно са заплашени ябълките и другите семкови видове, тъй като всичките търговски пътища са объркани. Полша е най-големият европейски производител на ябълки, Молдова също има сериозно производство. 

„Накрая ние страдаме като малка държава, тъй като нямаме уеднаквени партиди и липсват реални обединения. От една страна, държавата стимулира да има обединения на производители, а от друга, ни бичува. И докато водим тази битка, производителите се отказват и губим сектора“, сподели още Цеков. 

Производителите на плодове усещат войната в Украйна като търговска с абсолютно некоректни и нечестни ходове. Според него става дума за грубо посегателство върху идентификацията и хранителния суверенитет на нашата държава. „Ние трябва по всякакъв начин да спрем този нелоялен внос, тъй като той унищожава не само производството и традициите у нас, но в един момент ставаме изцяло зависими отвън“, алармира най-големият биопроизводител на ябълки на Балканите. 

Към момента у нас няма Закон за браншовите организации, нито Закон за аграрната камара. „Има дълбоко неразбиране в държавата, между министерствата връзката е скъсана. Тук е ролята на легитимните организации, които да защитят производителите. Ние не искаме нещо различно от това, което се прави в цяла Европа“, каза още Цеков. 

Цветан Цеков: Времето е много ценно, но то работи срещу нас, всеки ден губим производители. Какъв е смисълът от всичките милиарди, наляти в земеделието, ако няма кой да произвежда. 

С вноса от Украйна и Молдова у нас влиза стока, произведена по други стандарти. Проверките на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) за остатъчни пестициди във вносните плодове и зеленчуци също са малко, става ясно от думите му. Той е убеден, че контролът трябва да включва стотици проби, за да има ефект от него.