Комитетът по наблюдение одобри трето изменение на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г., по време на шестото си заседание, което се проведе в сряда.
“Предложените изменения са във връзка с подобряване ефективността на финансирането, намаляване на административната тежест за бенефициентите, насърчаване на устойчивото развитие на земеделието и селските райони в България“, обясни заместник-министър д-р Лозана Василева, цитирана от пресслужбата на аграрното министерство. Предстои промени да бъдат изпратени за одобрение и от службите на Европейската комисия.
Създаването на нова агроекологична интервенция е едно от основните изменения. Тя е с многогодишен ангажимент и е насочена към използване на екологосъобразни земеделски практики. Финансирането ѝ ще се осъществи чрез прехвърляне на 65 млн. евро от бюджета на интервенцията, насърчаваща практиките на интегрирано производство.
От две на пет години се увеличава срокът за задължително обучение в интервенция „Биологично растениевъдство“, а процентът на средното ниво на подпомагане се повишава за всички групи култури.
За младите и нови земеделски стопани се въвежда гратисен период за придобиване на професионални компетентности, както и възможност за назначаване на втори ръководител, ако кандидатът е жена и ползва отпуск по майчинство.
В интервенцията „Инструменти за управление на риска“ интензитетът на подпомагане се увеличава до 70% за всички култури, за да бъде в съответствие с досега прилаганата държавна помощ за застраховане в земеделието.
Висшите икономически училища стават допустими партньори по интервенцията „Подкрепа за оперативни групи в рамките на ЕПИ“.
В секторните интервенции за „Плодове и зеленчуци“, „Мляко и млечни продукти“, лозаро-винарския сектор и сектора на пчелните продукти по чл. 42 от Регламент (ЕС) 2021/2115 са прецизирани текстовете, с цел яснота при формулиране на изискванията за допустимите разходи и финансирането.
Одобрено е прехвърлянето на част от неизползваните средства в рамките на секторните интервенции за пчеларство за 2025 г. 882 539 лв. ще бъдат разпределени към интервенции с повишено търсене, а остатъкът ще се използва за втори прием на заявления.
От догодина ще влязат в сила дълго чаканите промени в изискванията за практикуване на подвижно пчеларство, увеличава се финансовата подкрепа за инвестиции в материални активи и се въвеждат нови допустими разходи за модернизация на пчеларските стопанства. Увеличава се и подкрепата за консултантски услуги по проектите.
Одобрен и актуализиран е графикът за приеми по Втори стълб на ОСП за 2025 г. Промените предвиждат включване на интервенцията „Сътрудничество за къси вериги на доставка“. Очаква се тя да стартира през септември с бюджет от 9,5 млн. лв. Интервенцията е насочена към създаване и функциониране на къси вериги на доставки, чрез които произведената селскостопанска продукция се предлага на крайните потребители - директно от нейните производители.
В резултат на предложения от заинтересовани страни в интервенцията „Инвестиции в основни услуги и дребна по мащаб инфраструктура в селските райони“ се увеличава максимално допустимата стойност на проекти за обществени площи от 100 000 на 500 000 евро. По този начин ще се осигури по-ефективно финансиране на дейностите за подобряване условията на живот в селските райони.
1 КОМЕНТАРА
12.03.2025