Изпълнителният директор на ДФ „Земеделие“ (ДФЗ) Борис Михайлов връчи подписаните договори по мярка „Инвестиции в предприятия“ за 2021 г. на одобрените кандидати от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г., съобщават от пресслужбата на ведомството.

План ускорява работата на ДФЗ

На специално организираното събитие днес присъстваха ресорният заместник изпълнителен директор на ДФЗ Владимир Атанасов, както и над 30 представители на лозаро-винарския бранш у нас.

Борис Михайлов: През настоящата година добрени са общо 38 проекта с общ размер на финансовата помощ от над 16,5 млн. лв.  22 от одобрените кандидати ще приключат инвестициите си през 2022 г., а останалите 16 – през 2023 г.

„За мен е удоволствие да Ви посрещна в качеството си на изпълнителен директор на ДФ „Земеделие“ и да Ви връча договорите, които са в подкрепа на инвестициите в лозаро-винарския сектор. Традиционно мярката „Инвестиции в предприятия“ се радва на висок интерес от страна на родните винопроизводители.”, заяви шефа на Фонда.

Той допълни, че ДФЗ ще подкрепя всички, които коректно изпълняват своите инвестиции и пожела на винопроизводителите успешна реализация на проектите. По време на събитието винопроизводителите имаха възможност да обсъдят с ръководството на Фонда настоящи оперативни проблеми, както и да дискутират бъдещи приеми по Националната програма за развитие на лозаро-винарския сектор.

От финансова подкрепа по мярка „Инвестиции в предприятия“ могат да се възползват предприятия, вписани като винопроизводители в лозарския регистър, поддържан от Изпълнителната агенция по лозата и виното, както и организации на производители, асоциации на организации на производители и междубраншови организации в сектор винено грозде.

През настоящата година се запазиха и допустимите за финансиране дейности, а именно - закупуването на нови машини и съоръжения, свързани с процеса на производство и съхранение на вино, както и строително-монтажни работи по изграждане, надстрояване, пристрояване и/или реконструкция на сгради, предназначени за производство и съхранение на вино, контрол на качеството на произведените вина и др.

Допустимият процент на европейско финансиране по подадените проекти бе определен в зависимост от вида на предприятията. Микро, малки и средни предприятия получават до 70 % финансиране от ЕС, големите предприятия с годишен оборот под 200 милиона евро и по-малко от 750 служители – 35 %, а големите предприятия с оборот над 200 милиона евро и над 750 служители – 25 %. Оставащата част от разходите са за сметка на ползвателите на финансова помощ.

Максималната стойност на един проект не може да надхвърля 800 000 евро, а
максималният размер на общо допустимите разходи за целия период на Националната
програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор 2019-2023 г. за един кандидат е 2
000 000 евро.