Тази пролет пчелари от различни части на страната съобщават за висока смъртност в кошерите. При последното заседание на Комисията по земеделие зам.-министърът на земеделието Стефан Бурджев заяви, че се обмисля помощ de minimis за пчеларите, но ясни ставки и срокове към момента не са обявени.

Марин Генуров: Албански и гръцки зеленчуци на занижени цени заливат борсите

В отговор на депутатско питане от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) заявяват, че решение за финансова помощ ще бъде взето едва след анализ на резултатите от пролетните прегледи. По данни на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) през 2024 г. на база извършения пролетен преглед, процентът на отпадналите пчелни семейства е 1,34%. Предстои да стане ясно какъв е той за тази година по официални данни.

„След приключването на пролетните прегледи, постъпилите в агенцията данни ще бъдат обобщени, анализирани и сравнени с резултатите от есенните прегледи през 2024 г. Едва тогава ще могат да се направят изводи за състоянието на пчелната популация у нас, на базата на които ще се вземе адекватно управленско решение за предоставяне на финансова помощ съобразно наличните инструменти, се казва в официалния отговор на ведомството.

В него се съдържат и данни за броя пчелни семейства към 1 октомври 2024 г.  - 838 038, което е с 2,6% повече спрямо 2023 г. В същото време броят на стопанствата намалява с 5,4% до 8 923, но средният брой пчелни семейства, отглеждани в едно стопанство се увеличава до 93,9 (при 86,6 броя през 2023 г.)

По информация от БАБХ „към 15.05.2025 г. в Областните дирекции има подадени 61 декларации за намален брой на отглежданите пчелни семейства от областите Велико Търново, Габрово, Плевен, Ловеч, Силистра, Стара Загора и Ямбол". 

МЗХ дава подробна информация и за мерките, по които сектор "Пчеларство" е бил подпомаган през последните години, както и за секторните интервенции, заложени в Стратегическия план 2023-2027 г. Можете да ги видите тук

Подкрепете независимата журналистика