Процентът 13+2% за обвързана подкрепа след 2023 г. е окончателно договорен. Европейският парламент обаче все още не е приел текста за картофите за храна, съобщават от Министерството на земеделието в актуалния си бюлетин за ОСП.

Социалната условност в земеделието - трябва ли да се притесняват фермерите?

Дни по-рано земеделският министър Христо Бозуков също коментира темата пред Дарик.

„Най-ниското ниво, което подкрепяме, е настоящото – 13+2% за протеинови култури. Постави се въпрос от нидерландски евродепутат пари да се отпускат само за картофите за нишесте. Ние и още няколко други страни членки настояваме да се дават средства и за картофи за храна, защото те се отглеждат в неблагоприятни райони и са едни от малкото възможности за средства на населението“, аргументира се ресорният министър.

Стандартите за добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС) за получаване на пълния размер по СЕПП също бяха обсъдени на заседание на Специалния комитет по селско стопанство (СКСС) на 14 юни в Брюксел.

Относно ДЗЕС 8 беше отбелязано, че държавите членки трябва да се придържат към диверсификация, без обхватът да се разширява с други практики. 

Относно ДЗЕС 9 за биоразнообразие ЕК вярва, че вече почти е постигнат консенсус. 

ЕК потвърди също, че изискванията за социална условност ще се прилагат само по отношение на директните плащания, без да засягат интервенциите за отделните сектори. 

Във връзка със социалната условност, тоест спазването на трудовото право, за да не се отнемат субсидии, държавите членки изразяват недоволство от включването й като част от ОСП. Те са готови обаче да я преглътнат, ако са опростени условията на нейното прилагане и са ясни отговорностите на компетентните органи. 

Държавите членки приемат също бюджетът за екосхеми по директните плащания да бъде в размер на 25%, но при долен праг от 20%. Те настояват през целия програмен период да може да се прилага компенсаторният механизъм (rebate), ако се използва по-висок процент на средства за екоклиматични интервенции по ПРСР.

 

Следете темата и на cap4us.agri.bg.